Eмисия новини
от 20.00 часа

Bullgaria do të blejë medikamente për COVID-19 nga Kina

Në një mbledhje të jashtëzakonshme video qeveria miratoi dy projekt marrëveshje, të cilat Ministria e Shëndetësisë do të arrijë me Korporatën Kombëtare Farmaceutike Kineze për tregti me jashtë. Sipas marrëveshjeve do të blihen ilaçet Hydroxychloroquine..

03.04.20 12:21 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria shpreh solidaritet me Italinë në luftimin me COVID-19

Në një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm italian Luigi Di Maio zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekateina Zaharieva shprehu solidaritetin e Bullgarisë me Italinë në luftimin me koronavirusin. Ministër Zahariave theksoi..

31.03.20 18:56 |

Vazhdon deportimi i mbeturinave italiane nga Bullgaria

Edhe 20 kontejnerë me mbeturina të grumbulluara në portin Varna – Perëndim u kthyen në Itali. Në portin e Varnës mbeten 25 nga 127 kontejnerë gjithsejtë me mbeturina. Pritet që ato të kthehen në Itali gjatë javëve të ardhshme. Lidhur me mbeturinat italiane..

27.03.20 14:52 |

Kryeministri i Bullgarisë bisedoi me kancelarin e Austrisë

Në një bisedë telefonike kryeministri Bojko Borisov diskutoi me kancelarin e Austrisë Sebastian Kurc mundësinë që Bullgaria të furnizojë veshje mbrojtëse Austrinë. Zoti Borisov theksoi, se kjo do të bëhet e mundshme pasi do të kënaqen nevojat e  spitaleve..

27.03.20 12:05 |

Hekurudhat do të lehtësojnë trafikun në kufirin bullgaro-turk

Që nga data 26 mars me tren midis Bullgarisë dhe Turqisë do të transportohen rimorkiot e afro 60 – 80 kamionëve në të dy drejtimet. Ministria e Transportit zhvillon bisedime me transportuesit hekurudhorë të blejnë më shumë vagonë me të cilët çdo ditë të..

26.03.20 14:15 |
Vencisllav Mutafçijski

Zgjaten masat e jashtëzakonshme deri më 12 prill

243 janë rastet e COVID-19 në Bullgari, njoftoi shefi i Shtabit Kombëtar gjeneral Vencisllav Mutafçijski në raportin mëngjesor më 26 mars. Shtabi rekomandon që masat kufizuese të zgjaten deri më 12 prill. Krahas kësaj duhet të hiqet caktimi i vendeve nga të..

26.03.20 08:53 |

Bashkimi Evropian hap negociatat për anëtarësim me Shqipërinë dhe me Maqedoninë e Veriut

Ministrat e punëve të jashtme dhe të çështjeve evropiane të shteteve anëtare të BE-së vendosën të hapin negociatat me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe me Shqipërinë në dritën e avancimit të të dy shteteve dhe të plotësimit të rekomandimeve në raportet..

24.03.20 19:42 |

Deri më 17 prill Linjat Ajrore Turke ndalojnë fluturimet deri në Bullgari

Në lidhje me masat kufizuese kundër përhapjes së koronavirusit deri më 17 prill Linjat Ajrore Turke ndalojnë të gjitha fluturimet ndërkombëtare duke përfshirë deri në Bullgari. Fluturimi i fundit deri në Sofje do të jetë më 25 mars në orën 8.35 orë lokale.

24.03.20 17:11 |

Pavarësisht nga udhëzimet e Komisionit Evropian ka rreshta kamionësh në kufirin midis Bullgarisë dhe Rumanisë

Afro 2 orë presin kamionët për të kaluar kufirin midis Rumanisë dhe Bullgarisë, njoftoi zëdhënësi i Komisionit Evropian Stefan De Keersmaecker. Ai theksoi, se pas udhëzimeve të Komisionit Evropian nga 23 mars i këtij viti për të ashtuquajturat “korridore të..

24.03.20 16:36 |

Koronavirusi u bë shkak për anulimin e koncerteve evropiane të këngëtares Viktoria Georgieva

Këngëtarja e cila u zgjodh të prezantojë Bullgarinë në Evrovizion 2020, anuloi koncertet evropiane të planifikuara për mars dhe prill. “Në momente të tilla duhet të bashkohemi që të mbrojmë shëndetin dhe jetën e njerëzve, të cilët janë me rëndësi..

22.03.20 10:40 |
Всички новини: днес | вчера