Eмисия новини
от часа

Parashikojnë një pjesëmarrje rekord të ulët të votuesve

7 formacione hyjnë në parlamentin e ri, sipas një sondazhi të “Mediana” për qëndrimet e votuesve te data 23 mars. GERB-SDS mbledh 24.7 për qind mbështetje nga ata që thanë se do të votonin. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” është me..

24.03.23 12:23 |

Pesë parti dhe koalicione të sigurta për parlamentin e ardhshëm

Në javën e parë të fushatës zgjedhore, koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” kryeson me një avantazh minimal prej 0.9 për qind ndaj GERB-SDS. Të dy formacionet marrin miratimin përkatësisht nga 26.5 për qind dhe 25.6 për..

16.03.23 11:12 |

Fünf Parteien und Koalitionen ziehen mit großer Sicherheit ins nächste Parlament ein

In der ersten Wahlkampfwoche führt die Koalition „ Wir setzen die Veränderung fort – Demokratisches Bulgarien “ mit einem Vorsprung von 0,9 Prozent vor GERB-SDS . Für beide Formationen würden entsprechend 26,5 Prozent bzw. 25,6 Prozent der Wähler..

16.03.23 10:47 |

Për momentin nuk është e qartë cila parti ose koalicion do të jetë e para

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin tani, PP-DB dhe GERB-SDS do të kishin mbështetje pothuajse të barabartë me 27.2 për qind dhe 26.6 për qind. Pas tyre renditen DPS dhe “Vëzrazhdane” sërish me rezultate të ngjashme, me përkatësisht 13.4 për qind dhe 12.3..

10.03.23 17:19 |
Protestat para godinës së Teatrit Popullor

Protesta pas shkarkimit nga detyra të kryeredaktorit të Teatrit Popullor “Ivan Vazov” Aleksandër Morfov

Për të tretën ditë në Sofje po zhvillohen protesta në mbrojtje të kryeredaktorit të Teatrit Popullor, Aleksandër Morfov, i cili u shkarkua nga detyra më 28 shkurt. Para kësaj, Velisllava Krësteva, përgjegjësja e marrëdhënieve me publikun e..

02.03.23 17:22 |

Proteste nach der Entlassung des Chefregisseurs des Nationaltheaters Alexander Morfow

Bereits den dritten Tag in Folge finden in Sofia Proteste in Unterstützung von Alexander Morfow statt, dem Chefregisseur des Nationaltheaters, der am 28. Februar disziplinarisch entlassen wurde.  Zuvor hatte die PR-Chefin des Theaters,..

02.03.23 16:41 |

“Sova Harris”: GERB-SDS është forca e parë politike

Një muaj para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, GERB-SDS merr 27.4 për qind mbështetje nga votuesit, sipas një sondazhi të agjencisë “Sova Harris”. Vendin e dytë me 25.7 për qind e mban koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

02.03.23 11:30 |

“Alpha Research”: Pesë formacione me shanse për të hyrë në parlamentin e ardhshëm

Pesë janë formacionet e sigurta politike në parlamentin e ardhshëm dhe tri janë pak nën barrierën prej 4 për qind. Këtë e tregon një sondazh i agjencisë sociologjike “Alpha Research”. Rezultatet e sondazhit në fillim të fushatës parazgjedhore tregojnë..

01.03.23 15:00 |

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë në sfondin e besimit jashtëzakonisht të ulët te partitë dhe udhëheqësit e tyre

Kabineti i pestë zyrtar, i emëruar nga presidenti Rumen Radev gjatë mandatit të tij, nisi nga puna. Ai u emërua pas përpjekjeve të dështuara të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor për të formuar një qeveri. Në prag të zgjedhjeve të..

08.02.23 13:05 |

DPS erken genel seçimlere tek başına katılacak

‘DPS erken genel seçimlere tek başına gidecek.’ Parti lideri Mustafa Karadayı bunu DPS Merkez Kurulu oturumu sonrası ilan etti. Sözlerine göre, partinin ülke içi ve dışındaki bütün örgüt yapıları seçimlere hazırdır. "Siyasi..

03.02.23 16:12 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна