Eмисия новини
от 22.00 часа
Julij Pavllov

Gjashtë parti hyjnë në parlament, dy janë në prag, sipas Qendrës për Analizë dhe Marketing

Dy javë para zgjedhjeve, diferenca mes GERB-it dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” është afër 7 për qind, tha drejtori i Qendrës për Analizë dhe Marketing (CAM), Julij Pavllov. Sipas tij, në parlament do të hyjnë 6 parti dhe dy të tjera janë në prag...

21.09.22 15:19 |

Dy të tretat e bullgarëve duan një qeveri të rregullt

Problemet më të mëdha me të cilat përballet vendi ynë për momentin janë rritja e çmimeve - 40 për qind dhe kriza energjetike - 19 për qind. Këtë e tregojnë rezultatet e një sondazhi sociologjik të Agjencisë “Trend”, të realizuar në periudhën 15-22 gusht,..

01.09.22 12:42 |
Bojko Borisov

GERB përjashtoi DPS-në si një partner të mundshëm koalicioni

Ish-Kryeministri dhe Lider i GERB-it, Bojko Borisov, e cilësoi si tejet të papërgjegjshme tezën se partitë në parlamentin e ardhshëm nuk mund të bien dakord për një kabinet dhe se do të kërkohen zgjedhje të reja. “Nëse GERB fiton votimin, partia do..

31.08.22 19:20 |

GERB-SDS janë forca e parë politike, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”

6 parti hyjnë në parlamentin e ri nëse zgjedhjet do të mbaheshin në gusht, sipas një sondazhi të Market Links të porositur nga bTV. GERB-SDS është forca e parë politike me 22.4 për qind mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë..

11.08.22 10:26 |

Legjislatura e 47-të e Kuvendit Popullor përfundoi punën e saj

Pas deklaratave të grupeve të ndryshme parlamentare, Legjislatura e 47-të e Kuvendit Popullor u shpërnda. Vetëm grupet parlamentare të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe BSP nuk bënë deklarata. Mbledhjen e fundit të deputetëve të popullit..

29.07.22 18:11 |
Georgi Svilenski nga BSP ia kthen mandatin e paplotësuar për formimin e qeverisë presidentit Rumen Radev. Tani është radha e kreut të shtetit.

Kolaps i përpjekjeve për krijimin e qeverisë - po tani ku?

Zgjedhjet e parakohshme tashmë janë të sigurta pasi partia politike BSP e zgjedhur nga presidenti, ktheu mandatin e tretë eksplorues të paplotësuar. "Ai u quajt në mënyra të ndryshme - teknik, krize, etj., por doli të ishte më tepër një mollë e..

29.07.22 13:22 |
Georgi Svilenski

Tashmë është e qartë - në vjeshtë do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare në Bullgari

Parlamenti hodhi poshtë programin qeverisës të shumicës në largim, të propozuar nga BSP, e cila mori mandatin e tretë, të fundit eksplorues për të formuar një qeveri. Me propozim të opozitës, me 119 vota “pro”, 106 “kundër” dhe një “abstenim” dhe pas..

27.07.22 12:21 |
Ramadan Atallaj

Bullgaria importon gaz të shtrenjtë rus përmes ndërmjetësve

Deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Ramadan Atallaj akuzoi autoritetet për korrupsion në blerjen e gazit natyror. Para gazetës “24 çasa” ai bëri të ditur se më 27 korrik në raportin e komisionit parlamentar, i cili shqyrton ndërprerjen e..

25.07.22 12:09 |

70 për qind janë të pakënaqur nga kabineti, ndërsa 22 për qind e miratojnë punën e tij

Në zgjedhje eventuale të parakohshme, partia GERB është forca e parë politike me 23.6 për qind të votave. Pushtetarët nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” radhiten të dytë me 21.4 për qind, sipas një sondazhi të agjencisë “Trend”, të kryer nga data 5..

18.07.22 10:26 |

BSP konfirmoi gatishmërinë për të formuar një kabinet bazuar në një program të përbashkët qeverisës me PP dhe DB

Kryetarja e BSP Kornelija Ninova i konfirmoi Presidentit Rumen Radev gatishmërinë e partisë së saj për të formuar një kabinet nëse merr mandatin e tretë eksplorues. E majta do të mbështetet programin e qeverisjes së zhvilluar së bashku me..

15.07.22 13:46 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера