Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Nuk e propozova Daniell Mitovin ministër të jashtëm

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se nuk ishte ai që propozoi që zëvendëskryetari i partisë Daniell Mitov të bëhet ushtrues detyre i ministrit të jashtëm. Sipas tij, Mitov me të vetëm u koordinua nëse do ta pranojë këtë post. “Nuk dua dhe nuk kam më përkushtim ndaj kësaj qeverie”, shtoi ai.

“Bisedimet e para ishin mes meje dhe Dimitër Gllavçevit, dhe unë jam gati ta marr postin”, tha Daniell Mitov, që u propozua për ministër të përkohshëm të jashtëm. Ai shtoi se mori mbështetje nga kreu i GERB-it, Bojko Borisov. Sipas deputetit, nëse zvarritet emërimi i ministrit të ardhshëm, përgatitjet për zgjedhjet jashtë vendit do të jenë në rrezik.

“Sipas Kushtetutës, Rumen Radev është i obliguar t’i nënshkruajë.” Kështu, bashkëkryetari i DPS-së, Deljan Peevski, iu përgjigj pyetjes së gazetarit se presidenti ende nuk ka nxjerrë dekret për emërimin e ministrave të propozuar të jashtëm dhe të bujqësisë. “Burrat e shtetit le të respektojnë besimin e popullit dhe të ndalojnë me këto lojëra”, kërkoi ai.

"Drama që rrethon ministrin e jashtëm në detyrë duhet t'i drejtohet plotësisht GERB-it dhe presidentit, të cilët qartazi nuk mund të arrijnë një marrëveshje," komentoi deputeti Daniell Llorer nga "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). Ai saktësoi se emërimet në kabinetin zyrtar nuk u koordinuan me PP-DB.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Denica Saçeva nga GERB

Reagimet në Kuvend për propozimin e PP-DB për shtyrjen e mandatit të kabinetit

Forcat politike të përfaqësuara në parlament kanë reaguar me një dozë të fortë skepticizmi ndaj propozimit ekscentrik të "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) që presidenti Rumen Radev të shtyjë për 3 muaj dorëzimin e mandatit..

botuar më 24-07-16 3.18.MD
Aleksandër Nikolloski

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shkupi dëshiron të tërheqë mallra nga Evropa drejt Selanikut përmes  një linje të re hekurudhore Ndërtimi i linjës hekurudhore përgjatë Korridorit 10 është prioritet për Maqedoninë e Veriut, tha ministri maqedonas i Transportit Aleksandër..

botuar më 24-07-12 4.40.MD

Po diskutohet krijimi i linjës ajrore Sofje – Tiranë

Turizmi është diplomacia më e mirë sepse shoqërohet gjithmonë me emocione pozitive dhe kujtime të mira. Jemi jashtëzakonisht të impresionuar nga ajo që ka arritur Shqipëria në fushën e turizmit, tha ministri bullgar i turizmit Evtim Milloshev në..

botuar më 24-07-12 10.28.PD