Eмисия новини
от 09.00 часа
Naum Kajçev

Shkupi shfrytëzon historinë për të shkelur të drejtat e bullgarëve maqedonas

Është i dukshëm një përshkallëzim i qëndrimit në Shkup ndaj Bullgarisë. Ka një përkeqësim të mjedisit për bullgarët në Maqedoninë e Veriut, tha për BNT Prof. Naum Kajçev. Recidivat nuk flasin mirë për reformat evropiane dhe ndryshimet që duhet të..

24.03.23 11:55 |
Kostadin Koxhabashev

Shkupi tenton të ideologjizojë të drejtat e bullgarëve maqedonas

Jemi thellësisht të shqetësuar nga veprimet e vazhdueshme të Shkupit për të kufizuar të drejtat e asociimit dhe shprehjes së lirë të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i jashtëm dhe zëdhënës i Ministrisë së Jashtme..

23.03.23 14:52 |
Klubi bullgar

Autoritetet në Shkup e mbyllën klubin bullgar “Ivan Mihajllov” në Manastir

Maqedonia e Veriut fshiu nga regjistri qendror Klubin Bullgar “Ivan Mihajllov” në Manastir. Masa u vendos nga Ministria e Drejtësisë në Shkup më 17 mars. Vendimi bazohet në ndryshimin e Ligjit për shoqata dhe fondacione të votuar unanimisht nga..

23.03.23 08:37 |

Ministria e Punëve të Jashtme ka pozitë të fortë për qëndrimin ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

“Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron me shqetësim në rritje zhvillimet në Maqedoninë e Veriut lidhur me përpjekjet për të kufizuar të drejtën e asociimit të bullgarëve në vend”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të MPJ-së. Ai kujton qëndrimin e..

17.03.23 11:41 |

Një libër tregon për luftërat e bullgarëve maqedonas pas vitit 1944

“Lufta e bullgarëve të Maqedonisë për të drejta dhe pavarësi 68 raste nga periudha e viteve 1944-1994” titullohet libri më i ri i Doc.Dr.Spas Tashev nga Akademia Bullgare e Shkencave. Botimi mbledh fakte të panjohura ose jo aq të njohura për..

12.03.23 13:55 |

Nënpresidentja Jotova dhe bullgarët në Shkup vendosën lule para basorelievit të Levskit

Nënpresidentja Ilijana Jotova duke u kthyer nga Kosova, ku ishte për një vizitë zyrtare, u takua me përfaqësues të bullgarëve maqedonas nga Maqedonia e Veriut. Në ndërtesën e Ambasadës bullgare në Shkup, ajo i falënderoi për guximin për të mbrojtur..

20.02.23 11:48 |

Ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut u takua me përfaqësues të bullgarëve maqedonas

Ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, bisedoi me përfaqësues të bullgarëve të Maqedonisë në vend. Në takim morën pjesë Georgi Trendafillov nga Bashkimi Civil Demokratik dhe Lupço Georgievski nga Klubi Kulturor “Vanço Mihajllov” në..

15.02.23 15:08 |
Ivan Demerxhiev

Gjeneratorët e premtuar për Maqedoninë e Veriut do të dërgohen në Turqi

Tre gjeneratorët e siguruar si donacion për pikat kufitare me Maqedoninë e Veriut do të dërgohen në Turqi, sepse nevoja atje është shumë më e mprehtë pas tërmetit të fuqishëm, tha ministri në detyrë i punëve të brendshme Ivan  Demerxhiev. Pak kohë më..

13.02.23 17:09 |

Monitorimi dhe garancitë nga BE-ja janë të nevojshme për respektimin e të drejtave të bullgarëve maqedonas në Maqedoninë e Veriut

Para gazetarëve në Bruksel, para fillimit të takimit të jashtëzakonshëm të Këshillit Evropian, presidenti Rumen Radev theksoi se tema e integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk është në rendin e ditës, por domosdoshmërish do të..

09.02.23 13:37 |
Hristijan Pendikov dhe Ivan Demerxhiev

U ngrit një akuzë kundër sulmuesit të Hristijan Pendikov në Ohër

Prokuroria në Ohër ngriti një akuzë kundër sulmuesit të 21-vjeçarit Hristijan Pendikov, sekretar i shoqatës lokale bullgare, i cili u rrah më 19 janar, njoftoi BGNES . Sulmuan dhe rrahën sekretarin e klubit kulturor bullgar në Ohër Në..

08.02.23 19:27 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна