Eмисия новини
от 09.00 часа

18 medalje për Bullgarinë në Lojërat Evropiane të Minskut

Në klasifikimin përfundimtar për nga numri i medaljeve Bullgaria renditet në vendin e 16-të në Lojërat e dyta Evropiane, të cilat përfunduan të dielën në kryeqytetin e Bjellorusisë Minsk. Sportistët bullgarë fituar 18 medalje – 3 të arta,7 të..

01.07.19 10:43 |
Maria Orjashkova

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e..

24.06.19 11:23 |

Maria Oryashkova wins gold in sambo at European Games in Minsk

Bulgarian Maria Oryashkova has won a gold medal for Bulgaria at the European Games in Minsk, Belarus. The nine-time European and four-time world sambo champion grabbed the title in the 80-kg category after a victory against Russian Janara Kusanova...

24.06.19 11:21 |

Bulgarian rhythmic gymnastics team wins three medals out of 3 possible in Minsk

Bulgaria's Rhythmic Gymnastics Ensemble has finished its participation at the 2019 European Games in Minsk, Belarus with 3 medals out of three possible – a silver for the 5 balls combination, bronze in hoops and clubs and a silver in all-round. The..

24.06.19 10:12 |

Bulgaria returns with two gold, one silver and two bronze medals from Rhythmic Gymnastics World Cup Series in Minsk

At the Sofia Airport a great number of fans welcomed Bulgaria’s rhythmic gymnastics competitors who have returned with a full set of medals - two gold, one silver and two bronze ones from the World Cup in Minsk, Belarus. Bulgaria’s ensemble won a gold..

07.08.17 17:00 |
Всички новини: днес | вчера