Eмисия новини
от часа
Patriku Neofit dhe Patriku Kirill

Patriarku caktoi priftërinj për të shërbyer në Kishën Ruse

Patriarku Neofit caktoi priftërinj metropolitanë për të kryer shërbimet e zakonshme në tempullin “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si Kisha Ruse, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Si deri më tani, besimtarët do të mund të..

25.09.23 16:47 |

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti dënoi agresionin rus në Ukrainë

Lufta, konflikti dhe terrori janë sfida për të ardhmen e qytetërimit tonë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. “Sot jetojmë në një botë me rrezik dhe pasiguri në rritje. Tabloja..

21.09.23 10:21 |
Admirali Emill Eftimov

Luftanijet ruse janë tërhequr nga zona bullgare në Detin e Zi

Aktualisht nuk ka prani të luftanijeve ruse në zonën ekonomike bullgare në Detin e Zi. Kështu ka thënë shefi i mbrojtjes, admirali Emill Eftimov. Sipas tij, forcat ruse janë tërhequr pas veprimeve parandaluese të marinës bullgare dhe NATO-s. “E..

20.09.23 18:21 |
Ministri Tagarev

Shërbimet reaguan në mënyrë adekuate në likuidimin e dronit në Tjulenovo

Janë ndjekur të gjitha procedurat për asgjësimin e dronit luftarak të zbuluar në afërsi të Tjulenovës. Nga ka ardhur ende nuk është analizuar. Këto ishin konkluzionet kryesore pas dëgjimit të jashtëzakonshëm të ministrit të mbrojtjes Todor..

19.09.23 09:04 |

Një dron me bombë u zbulua pranë bregut verior të Detit të Zi afër Tjulenovos

Një dron u zbulua në shkëmbinjtë afër fshatit Tjulenovo .  Ai u gjet në breg të detit nga fshatarët. Ata bënë kallëzim më 17 shtator, pas orës 21:00 në numrin e urgjencës 112. Më pas, policia e rrethoi zonën.  Nuk është e qartë se si..

18.09.23 12:16 |
Ministri Tagarev

Ministri Todor Tagarev: Ne i fokusuam përpjekjet tona në mbrojtjen e modernizuar dhe mbrojtjen kundër agresionit të huaj

Në muajt e kaluar i orientuam përpjekjet tona në zhvillimin e mbrojtjes moderne dhe nëmbrojtjen e garantuar të interesave tona kombëtare nga cenimet e huaja, deklaroi ministri i mbrojtjes Todor Tagarev, duke i bërë bilanc punës së kryer...

15.09.23 15:44 |
Todor Tagarev

Todor Tagarev: Stërvitjet e Rusisë në Detin e Zi i konsiderojmë provokim

Rusia zgjat deri në fund të shtatorit stërvitjen e saj detare në një zonë ujore që përfshin edhe zonën ekonomike bullgare në Detin e Zi. Këtë e bëri të ditur ministri i mbrojtjes Todor Tagarev, sipas të cilit bëhet fjalë për veprime provokuese ndaj..

13.09.23 17:57 |
Ministri Tagarev

Ministri i mbrojtjes nuk përjashton një konfrontim mes Rusisë dhe NATO-s në Detin e Zi

Ne nuk mund të përjashtojmë një përplasje midis NATO-s dhe Rusisë në Detin e Zi, por kërkojmë të shmangim përshkallëzimin. Kjo do të varet nga veprimet e Moskës. Rusia provokon vazhdimisht NATO-n, duke përfshirë edhe zgjerimin e zonës në të cilën..

18.08.23 11:14 |
Marin Rajkov

Që nga marsi, Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare dhe prokuroria kanë nisur hetimet për bullgarët e arrestuar në Londër

Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron rastin e tre bullgarëve të arrestuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në favor të Rusisë, njoftoi Ministria. Me rastin e mos raportimit të arrestimeve në Ambasadën Bullgare, ambasadori bullgar në..

16.08.23 09:49 |
Ministri bullgar i mbrojtjes Todor Tagarev

Rusia ndalon furnizimin me pjesë rezervë për pajisje ushtarake për vendet armike, përfshirë Bullgarinë

Rusia do të ndalojë furnizimin me pjesë rezervë për pajisje ushtarake për vendet armike, përfshirë Bullgarinë. Licencat për riparimin e pajisjeve ushtarake të prodhimit rus/sovjetik gjithashtu hiqen. Vendimi, i cili prek pajisjet e aviacionit,..

15.08.23 14:03 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна