Eмисия новини
от часа

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

24.02.24 06:05 |
Foto: facebook.com/VassilTerzievZaSofia

Flamuri ukrainas do të vazhdojë të valëvitet para Bashkisë së Kryeqytetit

Në një takim me Olesja Ilashçuk, ambasadoren e Ukrainës në Sofje, i thashë se flamuri ukrainas do të valëvitet në bashki së bashku me flamujt bullgarë dhe evropianë, ndërsa burrat dhe gratë ukrainase mbrojnë vlerat tona evropiane dhe mënyrën e..

23.02.24 11:11 |
Vasill Terziev

Bashkia e Sofjes lejoi festimin e Ditës së Ushtrisë Ruse në kryeqytet

Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka dhënë leje për një festë të organizuar nga Ambasada Ruse në Sofje. Kështu ka bërë të ditur Ministria. Lidhur me këtë rast, kryebashkiaku i kryeqytetit Vasill Terziev deklaroi se e ka lejuar Ambasadën Ruse..

23.02.24 09:49 |

Një seri e re dokumentare për luftën në Ukrainë me premierë në Sofje

Lufta në Ukrainë, e cila filloi me pushtimin rus më 24 shkurt 2022, po vazhdon prej dy vitesh. Sipas të dhënave nga Komisariati i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, në fund të vitit 2023, numri i civilëve të vrarë në Ukrainë..

23.02.24 05:25 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov: Qeveria po bën gjithçka që është e mundur për të shmangur anashkalimin e sanksioneve kundër Rusisë

Shpenzimet e mbrojtjes, porositë e avionëve luftarakë amerikanë F-16 për Forcat Ajrore Bullgare, politikat mbrojtëse të Evropës, dyshimet për anashkalimin e sanksioneve energjetike kundër Rusisë, stabiliteti i demokracisë në Bullgari. Këtyre..

20.02.24 10:42 |

Një disident rus bëri thirrje para BNR-së të flitet më shumë për atë që po ndodh në Rusi

Autoriteteve ruse nuk janë për t'u besuar, ata gënjejnë vazhdimisht, tha për BNR nga Lituania Mika Golubovski, një redaktor në faqen e internetit të opozitës ruse Mediazona. “Sa i përket rrethanave specifike rreth vdekjes së Aleksei Navalni, ne të..

19.02.24 09:41 |
Aleksej Navallni

Reagimet në Bullgari në lidhje me vdekjen e Navallni

Lideri i opozitës ruse Aleksej Navallni vdiq, njoftoi drejtoria e burgut në Qarkun Autonom Jamallo-Nenec, ku ai vuante dënimin në koloninë korrektuese nr.3. Sipas Shërbimit Federal rus, Navallni u ndje i kpas një shëtitje dhe pothuajse menjëherë..

16.02.24 18:13 |

Ministri i jashtëm britanik foli në Sofje për Ukrainën dhe emigrantët

Mbështetja e përbashkët për Ukrainën vazhdon, financiare, ushtarake, humanitare, diplomatike. Kjo mbështetje do të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Sot, është e rëndësishme të sigurohet qëndrueshmëria dhe parashikueshmëria e..

14.02.24 15:26 |

Një delegacion parlamentar bullgar ndodhet për vizitë në Kiev

Delegacioni bullgar, i kryesuar nga kryetari i Kuvendit Popullor Rosen Zhelyazkov, i cili është duke bërë një vizitë në Ukrainë, u evakuua në orën 5:50 të mëngjesit të sotëm për shkak të sulmeve me raketa ruse, njoftoi BGNS. Më vonë agjencia BTA..

07.02.24 18:19 |

Kërkime dhe kontrolle të Drejtorisë Kryesore për Luftimin e Kriminalitetit të Organizuar për shkak të spiunazhit në favor të Rusisë

Një operacion i specializuar është duke u zhvilluar në godinën e Drejtorisë kryesore për Luftimin e kundër Kriminalitetit të Organizuar pas raportimit për aktivitet spiunazhi, e informuan Agjencinë Telegrafike Bullgare (BTA) nga prokuroria. Bëhet..

05.02.24 14:19 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна