Eмисия новини
от 22.00 часа
Spencer Boyer dhe Georgi Panajotov

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë përpjekjet e Bullgarisë kundër veprimeve dashakeqe në Ballkan

Çështjet e partneritetit strategjik midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara në fushën e mbrojtjes u diskutuan në Sofje nga Ministri bullgar i Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Politikat e NATO-s..

18.10.21 19:59 |
Ministri Stoev

Bullgaria i ka shprehur ngushëllime SHBA-së për sulmin terrorist në Kabul

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev i dërgoi një fjalim ngushëllimi Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken në lidhje me sulmin e djeshëm terrorist në Aeroportin e Kabulit, i cili vrau dhjetëra njerëz, përfshirë ushtarakë amerikanë. Në letrën e..

27.08.21 15:26 |

Rumjana Pavllova nga SHBA: Qeveria e ardhshme duhet të ketë guximin për të eliminuar strukturat e korrupsionit

Koalicioni “Bullgaria Demokratike” është në vend të parë në votimin e bullgarëve në shtetin amerikan të Massachusetts me 278 vota. 733 janë fletët e votimit të hedhura në të katër qendrat e votimit atje, sipas informacionit të KQZ-së. Në vendin e..

14.07.21 10:49 |

Asnjë bullgar i ri nuk është i sanksionuar sipas ligjit Magnitski

Për shkak të publikimeve mediatike, Departamenti i Shtetit njoftoi se ambasadori i Bullgarisë në Shtetet e Bashkuara nuk ishte ftuar në Departamentin e Thesarit të SHBA. Deri më tani, emra të rinj të personave fizike dhe juridike bullgare të..

30.06.21 11:43 |
Rumen Radev

Presidentët Rumen Radev dhe Joe Biden nuk diskutuan Maqedoninë e Veriut

“Çështja e integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk u diskutua gjatë bisedës së shkurtër midis Presidentit Rumen Radev dhe Presidentit të SHBA Joe Biden.” Këtë e njoftoi agjencia BGNES duke iu referuar pyetje dhe përgjigje të..

16.06.21 14:02 |
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Bankat bullgare kanë ndërmarrë masa kundër të sanksionuarve nga SHBA

Të gjitha bankat në vend me marrëdhënie biznesi me personat e sanksionuar sipas ligjit global “Magnitski” tashmë kanë ndërmarrë masat e nevojshme shtrënguese, njoftoi BNB, duke saktësuar se masat përfshijnë bllokimin e llogarive dhe kartave,..

11.06.21 19:40 |

Një aeroplani bullgar MiG-29 është rrëzuar në Detin e Zi

Një aeroplan bullgar MiG-29 u rrëzua në det afër Shabllës gjatë stërvitjes ushtarake Shabla 2021, njoftoi para BNR-së admirali Kirill Mihajllov, Komandanti i Marinës. Ai shprehu shpresë se piloti ka katapultuar. Gjatë një detyre trajnimi mbi..

09.06.21 10:42 |
Stefan Janev

Korrupsioni prish autoritetin ndërkombëtar të Bullgarisë

Lista e personave dhe kompanive, të lidhura me personat e sanksionuar nga SHBA-ja në përputhje me ligjin Magnitski, synon të minimizojë rreziqet për vendin nga pikëpamja politike dhe ekonomike. Kjo u deklarua nga kryeministri i..

07.06.21 12:31 |
Sijka Mileva

Prokuroria kërkon të dhëna konkrete nga SHBA-ja për të sanksionuarit

Prokuroria do t'u kërkojë Shteteve të Bashkuara për ta specifikuar informacionin në lidhje me praktikat korruptive për të cilat u vendosën sanksione sipas Ligjit Global “Magnitski” ndaj ish-deputetit Deljan Peevski, Vasill Bozhkovit, i cili..

04.06.21 19:39 |

Rumen Radev: Sanksionet e SHBA-së janë një diagnozë për regjimin i cili rriti korrupsionin

Presidenti Rumen Radev vlerësoi para gazetarëve vendosmërinë e qeverisë së SHBA -së për të mbështetur shoqërinë bullgare në kërkimin e saj për më shumë transparencë dhe drejtësi. "Vetë fakti se sanksione të tilla u imponohen qytetarëve dhe kompanive..

04.06.21 17:30 |
Всички новини: днес | вчера