Eмисия новини
от 02.00 часа
Rumen Radev

Presidenti Radev përshëndeti presidentin e ri të ShBA

Në një letër urimi drejtuar Presidentit të ri të ShBA Joseph Biden, Presidenti Bullgar Rumen Radev theksoi se marrëdhëniet midis dy vendeve u kthyen në një miqësi e provuar dhe e qëndrueshme dhe në mënyrë logjike fituan statusin e një partneriteti..

21.01.21 16:40 |
Tihomir Stojçev

Bullgaria pret heqjen e vizave për hyrje të bullgarëve në ShBA

Partneriteti strategjik i Bullgarisë me ShBA-në është me rëndësi për heqjen e vizave të bullgarëve që udhëtojnë për në ShBa-në. Bullgaria plotëson të gjitha kriteret tha para Nova TV ambasadori i Bullgarisë në Uashington Tihomir Stojçev. Është e..

21.01.21 12:38 |

Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara

Edhe me administratën e re të Presidentit Joe Biden, Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë mbi atë që është arritur në vitet e fundit. Këtë e tha për BNT Ambasadori Bullgar në Uashington Tihomir Stojçev. “Ne filluam një dialog strategjik në..

20.01.21 09:27 |

Ministri i Jashtëm Bullgar dënoi trazirat në Uashington

Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva komentoi në Twitter për depërtimin e protestuesve në Kapitoli dhe trazirat në Uashington, të cilat ndërprenë seancën e dy dhomave të Kongresit në Shtetet e Bashkuara. “Ne dënojmë sulmin ndaj..

07.01.21 13:19 |

Ivan Ivanov po punon shumë për t'i realizuar ëndrrat e tij në SHBA dhe në Bullgari

Zgjedhja e amerikanëve se kush të qëndrojë në krye të vendit sikur e zhvendosi, të paktën për pak, pandeminë e koronavirusit nga emisionet dhe programet e lajmeve botërore. Shumë shpejt çdo gjë do të qetësohet dhe pjesa më e madhe e njerëzve do të..

18.11.20 07:10 |

A e përvëluan zgjedhjet në SHBA dëshirën për votim makinerik në Bullgari?

Pas zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, përfytyrimet e shumicës së bullgarëve për shprehje të sinqertë dhe të drejtë  të vullnetit të lirë u shembën. Vet mendimi që ndokush të marrë 100% nga votat ose aktiviteti zgjedhur të jetë 100%, sjell kujtime..

13.11.20 16:02 |

Bullgaria dhe ShBA-ja nënshkruan projekte të komunikacionit dhe të energjetikës

Kryeministri Bojko Borisov dhe zëvendës sekretari i shtetit për ekonominë, energjetikën, ambientin rrethues në Departamentin e Shtetit të ShBA-së Kijt Kllark biseduan herën e tretë në Sofje për këtë vit. U diskutuan siguria e rrjeteve të..

23.10.20 17:02 |

Kryeministri diskutoi sigurinë me ndihmës sekretarin e shtetit të ShBA-së

Jemi mirënjohës për përkrahjen e ShBA-së në modernizimin e forcave tona të armatosura. Kështu shteti ynë bëhet edhe më i sigurt dhe shton kapacitetin e NATO-së. Këtë e tha në Sofje kryeministri Bojko Borisov para Kllarks Kupër ndihmës sekretarit të..

22.10.20 17:34 |

Pse blloku i 7-të i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është me rëndësi për Bullgarinë?

Qeveria i dha dritë jeshile procedurës së ndërtimit të reaktorit të 7-të bërthamor të Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”. Aktualisht ky central i vetmi atomik bullgar disponon dy reaktorë rusë me kapacitet me nga 1000 megavat secili. Ata..

21.10.20 07:05 |
Bojko Borisov

Thellohet bashkëpunimi me ShBA-në

“Bullgaria dhe ShBA-ja janë aleate dhe partnere strategjike. Bashkëpunimi dypalësh ka tendencë për thellim të mëtejshëm.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim video me liderët e organizatave të hebrenjve në ShBA-në në kundrinë..

20.10.20 11:08 |
Всички новини: днес | вчера