Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Studentë nga 31 shtete mësojnë mjekësi në qytetin Pleven

Foto: Facebook /@mu.pleven.bg

Më se 300 studentë nga 31 shtete u regjistruan në vitin e ri akademik 2021/22 për të mësuar në Universitetin e Mjekësisë në qytetin Pleven (Bullgari Qendrore Veriore), njofton qendra e shtypit e universiteti. Shumë janë kandidatë mjekët nga Italia, India, Britania e Madhe, Japonia, Irlanda, Gjermania, Turqia dhe Greqia. Ka edhe studentë në vitin e parë nga Koreja, Kina, Sri Lanka, Kanadaja, Libani, Jemeni, Libia, Egjipti dhe Zimbabve. Për herë të parë u regjistruan shtetas të Turkmenistanit dhe Kosovës.

Për shkak të situatës epidemike dhe masave kufizuese, pritja dhe përshtatja e studentëve të huaj bëhet online. Programi përfshin një sërë aktivitetesh të dobishme dhe argëtuese - një turne virtual në universitet, takime informative në internet, etj. Para fillimit të mësimit studentët e huaj ndjekin një kurs të gjuhës bullgare, në mënyrë argëtuese mësojnë informacione shtesë të dobishme për qytetin Pleven dhe Bullgarinë.

Hapja zyrtare e vitit të ri akademik për studentët e huaj të sapo pranuar do të jetë më 4 shkurt dhe nga data 14 shkurt do të fillojë mësimi i rregullt me prani në auditorët.

Universiteti i Mjekësisë në qytetin Pleven është i pari në Bullgari i cili në vitin 1997 aplikoi mësimdhënien në “Mjekësi” për studentët e huaj, tërësisht në anglisht. Më shumë se 1250 studentë të huaj nga 56 vende studiojnë mjekësi në këtë universitet me mësimdhënie në gjuhën angleze. Aty deri më tani u diplomuan 18 klasa mjekë shtetas të huaj, të cilët kanë gjetur realizim të suksesshëm profesional në mbarë botën – Evropë, ShBA, Indi dhe Australi.


Më shumë nga rubrika

Bullgarët nga Bosilegradi do të jenë mes spektatorëve në një koncert gala në Sofje me rastin e 3 marsit

Shoqata e Bosilegradit "GLAS" feston njëmbëdhjetë vjet nga themelimi dhe shtatë vjet nga funksionimi i portalit "Glaspress" me një ekskursion njëditor në Sofje më 2 mars. Gjithsej 50 miq dhe partnerë të shoqatës, të cilët do të udhëtojnë në kryeqytetin..

botuar më 24-03-02 9.10.PD
Zarica Dinkova

“Shtëpia e Trëndafilit” do të prezantojë Luginën e Trëndafilave në Sofje

"Shtëpia e Trëndafilit", kushtuar Luginës së Trëndafilave të Bullgarisë, do të ndërtohet në Sofje. Në të do të prezantohet historia dhe pasuria e Luginës së Trëndafilave për turistët vendas dhe të huaj. “Ideja është që kjo të jetë një pikënisje për..

botuar më 24-03-02 5.25.PD

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD