Eмисия новини
от 21.00 часа

"Tripper Travel Guide" me rekomandime për të vizituar Muzeun Detar në Varna me çdo kusht

Muzeu Detar në Varna u përfshi në "Tripper Travel Guide", në listën e kurioziteteve që duhen parë medoemos në qytetin tonë të Detit të Zi. Përveç kësaj, muzeu ka marrë një diplomë speciale nga organizata turistike britanike, saktësoi drejtoresha..

17.09.23 09:10 |

Elita dhe inovacioni në grafikë nga e gjithë bota mbledh Bienalen Ndërkombëtare në Varna

Qyteti bregdetar Varna pret bienalen më të madhe grafike në Ballkan. Këtë vit, në të prezantohen piktorë nga 53 vende, me një pjesëmarrje shumë të fortë të krijuesve nga Meksika, Tajlanda, Japonia. Marrin pjesë edhe piktorë nga Afrika e Jugut,..

12.08.23 07:15 |

Varna është një destinacion veror për artistët e RADAR fest

Me një sërë eventesh, kryeqyteti ynë detar po përgatitet për edicionin e dhjetë të festivalit RADAR. Që nga viti 2014 edhe sot e kësaj dite, ky forum është ndër festivalet më inovative në botë, duke përzier zhanre të ndryshme muzikore me metoda..

23.07.23 10:15 |

Artistë nga Tirana morën pjesë në premierën e “Aida” në Varna

Premiera e operës "Aida" të Giuseppe Verdit pati një sukses të madh në Teatrin Veror të Varnës në Bullgari. Shfaqja është bazuar në produksionin, skenat dhe kostumet e regjisorit Franco Zeffirelli. Dirigjenti i "Aida" ishte maestro Jacopo Sipari..

19.07.23 09:48 |

Fillon regata më e bukur bullgare Varna Channel Cup

Edicioni i nëntë i regatës Varna Channel Cup do të mbahet në Varna nga 8 deri më 11 qershor. Gara më spektakolare e lundrimit në Bullgari do të zhvillohet në Gjirin e Varnës dhe përmes kanalit në Liqenin e Varnës, duke lejuar që jahtet të kalojnë afër..

08.06.23 05:25 |
Eddie Penev, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Sportive

Një bullgar nga SHBA fitoi medalje të artë në Kupën e Botës në Gjimnastikën Sportive

Këtë fundjavë Eddie Penev fitoi medaljen e artë në dysheme nga Kupa e Botës në Gjimnastikën Sportive në Varna, Bullgari. Bullgari, i cili jeton dhe stërvitet në SHBA, e realizoi kombinimin e tij në nivel të lartë, për të cilin u vlerësua me 14.366..

29.05.23 12:58 |

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik..

22.05.23 14:21 |
Mlladen Stanev

Varna pret Tubimin e pestë të Madh të Shoqatës së Bullgarëve në Botë

Tubimi i pestë i madh (Asambleja e Përgjithshme) i Shoqatës së Bullgarëve në mbarë botën do të mbahet më 20 dhe 21 maj në Varna. Këtë e ka bërë të ditur BTA, duke iu referuar kryetarit të organizatës Mlladen Stanev. Në forum pritet të marrin pjesë..

20.05.23 06:05 |

Një objekt i dyshimtë lundrues alarmoi Forcat Ushtarako-Detare në Varna

Lundrimi në zonën e Varnës u pezullua për pak kohë pasi u raportua për një minë të dyshuar. Objekti i dyshimtë është pikasur 400 metra larg bregut, në veri të grykëderdhjes së lumit Kamçija dhe ka alarmuar Forcat Ushtarako-Detare në Varna. Një..

17.04.23 16:04 |

Aeroporti i Varnës me një rritje prej 57% të pasagjerëve që nga fillimi i vitit

Që nga fillimi i vitit 2023, ka pasur një rritje të ndjeshme të pasagjerëve në Aeroportin e Varnës. Duket se kryeqyteti ynë detar popërpiqet të kompensojë mungesën serioze të lëvizjeve në dy vitet e fundit, lidhur me pandeminë COVID-19. U fol edhe..

23.03.23 13:14 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна