Eмисия новини
от 22.00 часа

Mike Pompeo: Bullgaria mund të bëhet një qendër energjetike për Evropën Juglindore

Bullgaria mund të bëhet qendra energjetike e Evropës Juglindore, tha ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një leksion në Sofje. Ai denoncoi agresionin rus në Ukrainë dhe akuzoi Perëndimin, duke përfshirë administratën e Joe Biden, se..

31.08.22 15:23 |

Formati “Rammstein” garanton ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën

Lufta në Ukrainë po bëhet vetëm për pushtime territoriale. Paralajmëruam më parë dhe jemi shumë të qartë se aneksimi me forcë i territoreve është një shkelje flagrante e Hartës së OKB-së”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned..

21.07.22 10:09 |

Rusia nuk cakton afate për suksesin e agresionit në Ukrainë

Qëllimet politike të agresionit rus në Ukrainë nuk ndryshuan. Presidenti Vlladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haynes. Në afat të shkurtër, trupat ruse..

30.06.22 09:10 |

Për herë të parë që prej një shekulli Rusia është në mospagim teknik

Për herë të parë që nga viti 1918, Rusia nuk mund të paguajë me kohë borxhin e saj sovran në valutë të huaj, njoftoi Bloomberg. Kjo për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës pas agresionit rus në Ukrainë dhe pamundësisë së bankave ruse..

27.06.22 09:24 |

Bullgarët mbeten skeptikët më të mëdhenj në Evropë për luftën në Ukrainë

Vetëm 54 për qind e bullgarëve mendojnë se lufta në Ukrainë është një kërcënim për sigurinë e BE-së dhe mbështesin zhvillimin e një politike të përbashkët evropiane për mbrojtjen dhe sigurinë. Ndërsa në komunitet kjo përqindje është 70 për..

20.06.22 09:23 |

Prania e përparme e NATO-s në Bullgari nuk ka alternativë

Pas agresionit rus në Ukrainë, forcat e NATO-s duhet të vendosen në territorin bullgar si masë paraprake. Prania e përparme e Aleancës nuk ka alternativë, sipas një raporti mbi gjendjen e mbrojtjes dhe forcat e armatosura të paraqitur në parlament...

16.06.22 10:54 |
Dragomir Zakov dhe Slavjanka Petrovska

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut janë aleatë për sigurinë në Ballkan

Siguria pas depërtimit rus në Ukrainë dhe stërvitjet ushtarake u diskutuan në Sofje nga ministrat e mbrojtjes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë Dragomir Zakov dhe Slavjanka Petrovska. “Ne kemi një detyrë shumë të qartë para nesh dhe brezave të..

20.05.22 13:17 |
Rumen Radev dhe dmitro Kuleba

Bullgaria është e gatshme për të trajtuar ushtarë ukrainas

Në orët e para të luftës, Bullgaria dënoi agresionin e Rusisë. Ne mbështetëm të gjitha sanksionet, pavarësisht kostos së lartë sociale. Bullgarët hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për ukrainasit, tha Presidenti Rumen Radev pas takimit me..

20.04.22 10:56 |

Pse “Ne nuk jemi "neutralë"? Qytetarët po bëjnë presion për rezistencë më të fortë ndaj agresionit rus në Ukrainë

“Ne nuk jemi neutralë” nën këtë moto në Sofje sot do të do të mbahet një marshim paqësor për Ukrainën. Ngjarja është me një pikënisje sheshi “Aleksandër Nevski”, kurse organizatorët shpresojnë se do të jetë aq i mbushur me njerëz sa marshimi i..

07.04.22 13:39 |

BNR shprehu solidaritetin me Kompaninë Publike Kombëtare për Radion dhe Televizionin e Ukrainës

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) i dërgoi një letër mbështetje Kompanisë Publike Kombëtare të Radios dhe Televizionit të Ukrainës. Në letrën, e nënshkruar nga Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, thuhet: “Radioja Kombëtare Bullgare..

25.02.22 18:34 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера