Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

NATO pret që Bullgaria të investojë në mbrojtjen e përbashkët të aleancës

Nikollaj Denkov dhe Jens Stolltenberg
Foto: EPA/BGNES

Në takimin në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së, kryeministri Nikollaj Denkov theksoi se shpenzimet bullgare për mbrojtjen në vitin 2023 do të jenë 1.9% të PBB-së, ndërsa në vitin 2024 do të arrijnë në 2%, që është kërkesë në aleancë.

“Vendi juaj ka një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në reagimin tonë kolektiv. Që nga fillimi i luftës dhe agresionit rus kundër Ukrainës, Bullgaria merrë pjesë aktive në mbrojtjen e NATO-së në Detin e Zi. Në Ballkanin Perëndimor, trupat bullgare po marrin pjesë aktive në misionin për të ruajtur rendin në Kosovë. Ju gjithashtu kontribuoni në mbrojtjen e hapësirës sonë në Ballkan. Ne e vlerësojmë shumë rolin tuaj. Ne vazhdojmë t'ju mbështesim nga toka, deti dhe ajri. Ne kemi rënë dakord për një lloj të ri modeli rrotullues për mbrojtjen ajrore dhe raketore që të jemi në gjendje të mbrohemi nëse është e nevojshme”, theksoi Stoltenberg. Ai shtoi se “pret që Bullgaria të marrë një angazhim për një investim më ambicioz në mbrojtje, i cili do të vendoset në samitin në Vilnius”.

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD