Eмисия новини
от 08.00 часа
Marin Rajkov

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë. Ai mendon se mund të ketë pasoja për..

04.07.22 14:06 |

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

02.07.22 07:25 |

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

30.06.22 00:18 |

70 diplomatë rusë në Bullgari u shpallën “persona non grata”

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se Bullgaria po dëbon 70 diplomatë rusë dhe saktësoi se kjo ndodhi falë shërbimeve. Sipas Petkov, kushdo që punon për interesa të huaja do të thirret në vendin nga ka ardhur. Sipas Kirill Petkov,..

28.06.22 19:18 |

Presidenti Joe Biden pranoi letrat kredenciale të ambasadorit bullgar në Shtetet e Bashkuara Georgi Panajotov

Nuk ka asnjë presion amerikan ndaj Bullgarisë për çështjen e Maqedonisë së Veriut, tha ambasadori bullgar në Shtetet e Bashkuara, Georgi Panajotov disa orë pasi presidenti Joe Biden pranoi zyrtarisht letrat e tij kredenciale.” Ende nuk ka asnjë..

27.06.22 14:36 |

Demarshi francez në Sofje për Maqedoninë e Veriut

Ambasadorja e Francës në Sofje Florence Robin u takua jozyrtarisht me deputetët e Grupit të Miqësisë me Francën pranë Kuvendit Popullor të Bullgarisë. Pritet që qeverisë bullgare t’i dërgohet zyrtarisht propozimi francez për zgjidhjen e çështjes..

16.06.22 14:01 |
Kornelija Ninova

Parlamenti vendosi të mos eksportojë armë në Ukrainë

Ambasadori i Ukrainës në Bullgari Vitali Moskalenko kërkoi zyrtarisht me një notë nga Ministria e Punëve të Jashtme armë për Ukrainën nga Bullgaria. Kjo u konfirmua për BNR nga Ministria e Jashtme. Nga aty saktësojnë se nota do t'u përcillet..

06.06.22 19:23 |

Banorët e Sofjes dekorojnë me lule flamurin ukrainas 100 metra

Në lidhje me ditën e 100 të luftës në Ukrainë, Komuna e Sofjes shpalosi në sheshin “Sllavejkov” një kanavacë blu prej 100 metrash, ku qytetarët do të mund të vendosin një lule të verdhë në shenjë simpatie me qytetarët ukrainas. Ideja është që në..

03.06.22 12:53 |

Japonia me një investim të ri në kosin bullgar

Kompania japoneze “Mejxhi” dëshiron të investojë më shumë fonde në prodhimin e kosit bullgar - në laboratorin e kompanisë shtetërore të prodhimit të qumështit “LB Bulgaricum”. Këtë e bëri të ditur Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi..

12.05.22 14:48 |
Lena Borisllavova

U japim ukrainasve 2000 helmeta dhe 2000 jelek antiplumb

Bullgaria do të sigurojë falas 2000 helmeta dhe 2000 parzmore për mbrojtjen individuale të popullsisë së Ukrainës, vendosi Këshilli i Ministrave. Sipas Lena Borislavova, shefja e zyrës së kryeministrit Kirill Petkov, qeveria do të votojë gjithashtu..

06.04.22 15:06 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера