Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasadori i Republikës Islamike të Iranit u thirr në MPJ

Bullgaria dënoi sulmin e 14 prillit ndaj Izraelit dhe bëri thirrje për përmbajtje

Foto: MPJ

Ambasadori i Iranit në Bullgari, Alireza Irvash, u thirr në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 16 prill 2024 për shkak të sulmit të Iranit ndaj Izraelit më 14 prill 2024. Gergana Karaxhova, Drejtore e Përgjithshme në “Çështjet Politike” theksoi se Sofja dënon në mënyrë më kategorike sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Akti, i paprecedentë në shkallë dhe natyrë, është një kërcënim serioz jo vetëm për sigurinë në Lindjen e Mesme, por shton sfida të reja të rënda në arkitekturën globale të sigurisë. Karaxhova informoi se, duke vlerësuar pasojat katastrofike të një dislokimi të mundshëm të një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak në shkallë të gjerë midis Iranit dhe Izraelit, pala bullgare bën thirrje edhe një herë për respektimin e rreptë të parimeve themelore të OKB-së dhe të së drejtës ndërkombëtare. Në përputhje me deklaratën e BE-së të datës 14 prill 2024, për të parandaluar një spirale dhune, Bullgaria u bën thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale dhe të mos marrin masa që përkeqësojnë më tej situatën.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 majin 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 12°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat nga perëndimi do të zgjerohen dhe kryesisht në zonat malore do të ketë reshje shiu afatshkurtra...

botuar më 24-05-20 7.35.MD
Dimitër Gllavçev

Kryeministri paralajmëroi se ka spekulime për ushtarë bullgarë në Ukrainë

Kabineti ynë ka një horizont të shkurtër, ne nuk kemi të drejtë t'u kërkojmë njerëzve që të lënë jetën në pritje derisa të zgjidhet një kabinet i rregullt. Prandaj ne e bëjmë punën tonë në mënyrën më të mirë të mundshme, deklaroi në një intervistë për..

botuar më 24-05-20 11.17.PD
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov u bëri thirrje vendeve arabe që të thërrasin një konferencë paqeje

Vendet arabe mund të luajnë një rol vendimtar në gjetjen e një rrugëdaljeje nga konflikti izraelito-palestinez dhe arritjen e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme, shkroi ish-ministri i jashtëm bullgar Nikollaj Mlladenov në botimin e Emirateve të..

botuar më 24-05-20 11.07.PD