Arrestime nga Prokuroria Publike Evropiane për mashtrim me TVSH-në, përfshirë edhe Bullgarinë

Pesë persona u arrestuan në Bullgari, Çeki dhe Sllovaki gjatë një operacioni të Prokurorisë Evropiane kundër mashtrimit ndërkufitar me TVSH-në. Operacioni me emrin “Displej” u krye në 10 vende anëtare - Austri, Bullgari, Çeki, Estoni, Gjermani,..

24.01.23 16:24 |

Arrestuan 50 emigrantë në Karllovo

Rreth orës 9 të mëngjesit, 50 emigrantë në një kamion janë ndaluar në qytetin Karllovo (Bullgari Qendrore Jugore), njoftoi BTA. Së bashku me ta u ndaluan edhe dy drejtuesit - të kamionit dhe të makinës pilot.

24.12.22 14:42 |
Ambasadorja e Turqisë në Bullgari Aylin Sekizkök

Një i dyshuar është arrestuar për të shtënat në kufirin bullgaro-turk

Prokuroria turke nisi hetimet në lidhje me ngjarjen në kufirin bullgaro-turk, ku humbi jetën një polic kufitar bullgar. U vra një polic kufitar gjatë një përleshjeje në afërsi të fshatit Goljam Dervent Sulmuesi është..

08.11.22 19:08 |

Protesta në Pazarxhik kundër ekstradimit të një bullgari në Gjermani

Gjykata e Apelit në Plovdiv urdhëroi ekstradimin e 23-vjeçarit Ivan Tilev nga Pazarxhiku, i akuzuar nga Prokuroria Gjermane për mashtrim financiar me vlerë prej 800 mijë euro. Të afërmit dhe miqtë e të riut organizuan një protestë para godinës së..

06.10.22 15:09 |

43 të huaj u arrestuan në Ruse në gusht

Në gusht, me kërkesë të prokurorisë në qytetin Ruse pranë lumit Danub, 43 të huaj u vendosën në paraburgim. Vetëm katër prej tyre (tre burra dhe një grua) paraqitën dokumente identiteti që vërtetonin se ishin shtetas turq. Burrat janë shoferë..

05.09.22 15:46 |
Bojko Borisov

Gjykata Administrative e shpalli të paligjshëm arrestimin e Bojko Borisovit

Urdhri për arrestimin e liderit të GERB-it, Bojko Borisov, është shpallur përfundimisht i paligjshëm nga gjykata, njoftoi BTA duke cituar vendimin e Gjykatës Administrative të qytetit të Sofjes. Gjykata la në fuqi vendimin e Gjykatës së Qarkut të..

24.08.22 11:55 |

Arrestuan 16 migrantë pranë Vracës

16 refugjatë nga Afganistani dhe Iraku janë gjetur në një kamion Mercedes në qytetin Vraca(Bullgari Veriperëndimore), njofton policia në Vraca. Automjeti i drejtuar nga një shtetas bullgar 47 vjeç, është ndaluar për kontroll rreth orës 18:25..

17.08.22 15:28 |
Llambe Allabakovski

Llambe Allabakovski me akuzën për vënien e zjarrit në Qendrën Kulturore Bullgare në Manastir të Maqedonisë së Veriut

I dyshuari për zjarrvënien e Qendrës Kulturore Bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir të Maqedonisë së Veriut Llambe Allabakovski tashmë është akuzuar, njoftoi prokuroria e qytetit. Burri u ndalua dje dhe do të qëndrojë në paraburgim për tetë ditë...

08.06.22 11:16 |

Një norvegjez i kërkuar për terrorizëm është arrestuar në Stara Zagora

Një shtetas i Norvegjisë është arrestuar në kuadër të një operacioni ndërkombëtar kundër terrorizmit në Stara Zagora. Është konstatuar se para dhe pas mbërritjes në Bullgari, i arrestuari ka publikuar në rrjetet sociale thirrje për aktivitete terroriste..

01.06.22 17:27 |
Sophie in ‘t Veld

Parlamenti Evropian po heton rrethanat e arrestimit të Bojko Borisov

Grupi monitorues i Parlamentit Evropian do të hetojë rrethanat e arrestimit të ish-Kryeministrit dhe lider të GERB-it, Bojko Borisov. Këtë e bëri të ditur për BNR kryetarja e tij Sophie in ‘t Veld. Ish-kryeministri Borisov u arrestua në..

04.05.22 19:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна