Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet serbe arrestuan një bullgar në Bosilegrad me akuzën e spiunazhit

Bosilegrad
Foto: BTA

Më 4 dhjetor, policia serbe e ndaloi L. G. nga Bosilegradi për 30 ditëme dyshimin për zbulimin e sekreteve ushtarake të shtetit serb në dobi të Bullgarisë. Sipas një komunikate për media nga Prokuroria Supreme në Vranjë, i arrestuari dyshohet për spiunazh, transmeton BTA. 61-vjeçari Luben Grigorov është arrestuar në shtëpinë e tij pas një ndjekjeje të gjatë nga autoritetet serbe. I është bërë kontrolli dhe i është konfiskuar kompjuteri, raporton BGNES. I arrestuari është një oficer rezervë i ushtrisë jugosllave në pension dhe nuk ka qenë asnjëherë aktiv politikisht. Punoi në Qendrën Kulturore Bashkiake. Ai merrej me tregti dhe kishte një dyqan të vogël. Akuzat janë se Grigorov ka dhënë informacione për ndryshimet e personelit në ushtrinë serbe, për numrat, për armatimin e njësive dhe për gjendjen në Serbinë Lindore.

Më shumë nga rubrika

Deljan Peevski

DPS kërkon masa kundër propagandës ruse në internet

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS), Deljan Peevski, pyeti Prokurorinë e Përgjithshme, Ministrinë e Brendshme (MPB) dhe Agjencinë Shtetërore për Sigurinë Kombëtare (DANS) për aktivitetet e një rrjeti prej 400..

botuar më 24-02-27 11.11.PD

Në Shkollën e Lartë Detare në Varna do të trajnojnë "kadetë kozmikë"

Ka për t’u formuar Agjencia Hapësinore, tha në qytetin Varna ministrja e inovacionit dhe rritjes Milena Stojçeva. Ajo shpreson që kjo të ndodhë qysh në vitin 2024, me kompanitë dhe institucionet kryesore arsimore që tërhiqen nga agjencia. Stojçeva..

botuar më 24-02-27 10.37.PD

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD