Eмисия новини
от 17.00 часа
Kornelija Ninova dhe Kirill Petkov

Bisedimet e ekspertëve mbi programin e qeverisjes së Bullgarisë fillojnë më 23 nëntor

Bisedimet e ekspertëve për hartimin e programit të qeverisjes së vendit nisin më 23 nëntor. Këtë e bëri të ditur kryetarja e BSP-së Kornelija Ninova në profilin e saj në Facebook pas takimit me liderin e “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov...

19.11.21 17:51 |
Daniel Lorer

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nisën negociatat për formimin e qeverisë së re

Tashmë kanë nisur negociatat për mbështetjen e një kabineti të ardhshëm me mandat të formacionit “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Këtë e bëri të ditur për BNR-në Daniel Lorer nga partia fituese e zgjedhjeve parlamentare, duke saktësuar: “Sot po flasim..

16.11.21 16:41 |
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Po kërkohet një qëndrim i ri ndaj dialogut midis Sofjes dhe Shkupit

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, fitues në zgjedhjet parlamentare, janë të gatshëm të ndryshojnë qëndrimin bullgar në negociatat me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për Agjencinë Maqedonase të..

16.11.21 10:29 |

Shqipëria është gati të fillojë bisedimet e pranimit në BE

Nuk ka asnjë shpjegim logjik se pse Shqipëria, e cila i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe për të cilën ka unanimitet në Këshillin Evropian, të mos të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo do të ishte një shenjë shumë pozitive për të gjithë..

21.10.21 09:47 |
Ministrat Svetllan Stoev (djathtas) dhe Gordan Garliç-Radman

Rifillojnë negociatat midis Shkupit dhe Sofjes

Një raund i ri bisedimesh midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet deri në fund të tetorit. Kjo u njoftua nga Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev në një takim me homologun e tij kroat Gorjan Garliç-Radman. Do të..

12.10.21 13:15 |
Oliver Varhei

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me..

20.09.21 17:41 |

Komente të ndryshme nga forcat parlamentare mbi shanset e një kabineti të ri

Me dorëzimin e mandatit të tretë BSP , shanset për një qeveri me pjesëmarrjen e “Bullgarisë Demokratike” (DB) u ulën, komentoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Nga “Ngrihu.BG! Ne po vijmë” jenë gati për të negociuar, por sipas..

27.08.21 09:50 |
Kornelija Ninova

BSP: Te kush do të shkojë mandati i tretë vendos vetëm presidenti

Udhëheqësja BSP Kornelija Ninova njoftoi se Maja Manollova nga “Ngrihu.BG! Ne po vijmë!" propozoi që të tre partitë protestuese dhe BSP të mblidhen së bashku për të vendosur se cilës parti do t’i japë Presidentit Rumen Radev mandatin e tretë dhe..

23.08.21 18:18 |
Hristo Ivanov

Bullgaria Demokratike nuk do të mbështesë qeverinë e ITN

Ne vendosëm njëzëri se nuk mund të mbështesim qeverinë e propozuar nga “Ka një popull të tillë” (ITN), tha në parlament bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov. Që në fillim, ne thamë se do të mbështesim vetëm një qeveri që mund të..

10.08.21 12:44 |

A do të ketë shumicë solide për formimin e qeverisë së re?

Pika kontakti mbi disa çështje kryesore politike dhe udhëzime për veprim – kështu më shkurtimisht mund të përshkruhen konsultimet e mbajtura gjatë fundjavës midis partisë “Ka një popull të tillë” dhe partive të prezantuara parlamentare, me përjashtim të..

27.07.21 13:16 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР