Eмисия новини
от 22.00 часа

Vala e re e Covid po ngadalësohet

479 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 243 nga një ditë më parë. 25.2 për qind e 1903 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Të sëmurët e regjistruar aktiv u rritën me 96..

01.08.22 10:37 |

Covid-19 është i rëndë në 5 për qind të pacientëve në spital

Infeksioni me koronavirus është i rëndë vetëm në 5 për qind të pacientëve të shtruar në spitale. 4 për qind e shtretërve spitalorë janë të zënë dhe nuk evidentohet asnjë ngarkesë në sistemin shëndetësor. Këtë e bëri të ditur në Kuvendin Popullor..

20.07.22 17:11 |

“Ukraina në fokus” në edicionin pranveror të Festivalit „Master of Art“

Katër qytete bullgare mirëpresin kinemanë më të mirë botërore të artit dokumentar të viteve të fundit - Sofja, Plovdiv, Varna dhe Stara Zagora presin edicionin e 7-të pranveror të festivalit të filmit „Master of Art“. Programi zyrtar filloi më 7 prill me..

09.04.22 09:15 |
Çarlls Majer

Familja Majer nga Brjagovica dhe se si dashuria ndaj kafshëve shtëpiake mund ta bëjë jetën kuptimplote

Xhanis dhe Çarlls Majer janë ardhës nga Britania e Madhe. Para më shumë se 12 vjetësh ata blenë një pronë pushimi në fshatin Brjagovica, rajonin e qytetit Veliko Tërnovo dhe ranë në dashuri me vendin tonë përgjithmonë. Pësoi një periudhë trevjeçare..

15.03.22 07:15 |

Rumen Radev kërkoi 9 për qind TVSh për bukën

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje që tatimi mbi vlerën e shtuar të bukës të ulet në 9 për qind në një takim me prodhuesit e bukës në Dobriç. Sipas tij, ky vendim strategjik do të çojë në një transparencë të prodhimit dhe një luftë efektive kundër..

18.02.22 14:48 |

10 herë më shumë teste pozitive për Covid në shkollat

Në muajin e fundit, numri i testeve pozitive për koronavirus në shkollat është i rritur gati dhjetëfish, tha Ministri i Arsimit Nikollaj Denkov për Nova TV. Aktualisht, 3.6 për qind e mësuesve janë në karantinë, ndërsa përqindja e nxënësve është 2.6...

19.01.22 10:38 |

Nuk ka më vende në vendpushimet dimërore bullgare

Parashikimet për më shumë turistë këtë sezon dimëror, përfshirë edhe të huaj, u realizuan, gjë që është një lajm i mirë. Ka një interes të madh për pushimoret dhe nuk ka më vende, asnjë rezervim nuk është anuluar, tha për BNR, Rumen Draganov,..

31.12.21 12:41 |

Në kishën bullgare “Shën Stefani” në Stamboll u shërbye një meshë kushtuar Lindjes së Krishtit

Për herë të parë që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit bullgarët në Stamboll u mblodhën në kishën bullgare “Shën Stefani” për liturgjinë e shenjtë të Krishtlindjeve. Shërbesa u drejtua nga Mitropoliti i qytetit Stara Zagora Kiprijan, i..

26.12.21 16:48 |
Godina e Kuvendit Popullor

TVSH-ja e ulur deri në 9% mbetet deri në fund të vitit të ardhshëm

Kuvendi Popullor vendosi me shumicë absolute që Tatimi mbi Vlerën e Shtuar /TVSH/ që është i ulur në 9% të mbetet deri në fund të vitit të ardhshëm në sektorët e prekur nga epidemia e Covid. Zgjatja e afatit vlen për restorantet, palestrat, librat dhe..

23.12.21 13:14 |

Bullgaria është në vend të dytë në botë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Vendi ynë renditet i dyti për nga vdekshmëria nga koronavirusi në botë në përputhje me numrin e popullsisë, sipas statistikave të Worldometer, të cituar nga BGNES. Në Bullgari, ku popullsia është 6 871 522 banorë, vdekshmëria krahasuar me 1..

23.12.21 09:32 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера