Eмисия новини
от 21.00 часа

Rritja e vdekjeve nga koronavirusi në 24 orët e fundit

2434 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 15.25 për qind e 15 952 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e infektuar rishtas janë në Sofje - 522, pasuar nga Plovdiv - 264,..

20.04.21 09:06 |

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

19.04.21 17:14 |

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

13.04.21 17:33 |

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e..

13.04.21 12:48 |

2957 të infektuar rishtas me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, 2957 raste të koronavirusit u identifikuan nga 16 083 testet e kryera, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në Sofje - 716, në Varna - 279 dhe në Plovdiv..

09.04.21 09:53 |

Vazhdon imunizimi me Astra Zeneca, por me vëmendje të shtuar

Vaksina Astra Zeneca kundër koronavirusit do të vazhdojë të përdoret në Bullgari, por me kujdes ndër gratë nën moshën 60 vjeç, pasi ato kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë trombozë kur të injektohen. Kjo u vendos nga autoritetet tona shëndetësore..

08.04.21 10:37 |

Rënie e lehtë në përqindjen e infeksioneve të reja me Covid-19

3556 raste të koronavirusit u zbuluan në 24 orët e fundit në 17 713 teste, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Mostrat pozitive janë 20 për qind, që është një rënie e lehtë. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në..

08.04.21 10:22 |

Me 46.4 mln. leva do të blejmë vaksina suplementare të “Pfizer”

Qeveria livroi 46.4 milion leva (23.5 milion euro) për blerjen e sasive shtesë të vaksinës kundër Covid-19 nga Pfizer / Biontech, bëri të ditur zyra e shtypit e qeverisë. Mjetet do të jenë të mjaftueshme për 1 533 037 doza të preparatit...

07.04.21 11:30 |

Të shëruarit përsëri janë më shumë se sa të infektuarit me Covid-19

Rastet e reja të koronavirusit në vend janë 740. Nga 4129 testet e kryera 17.9 për qind anë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica janë të infektuar rishtazi në qytetin e Sofjes - 267, ndjekur nga qytetet Varna - 74..

05.04.21 07:31 |

Përqindje më e ulët e të sapo infektuarve me koronavirus

1919 raste të reja të koronavirusit u identifikuan në 24 orët e fundit nga 10 648 teste të kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. 18 për qind e mostrave dhanë rezultat pozitiv. Shumica e të infektuarve rishtas janë në..

04.04.21 10:36 |
Всички новини: днес | вчера