Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Katër persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

200 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. 58 për qind e tyre nuk janë të vaksinuar kundër sëmundjes. 5 për qind e 4015 testeve të kryera rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv te data e sotme është 3015 veta. Para një jave ato ishin 2794.

Në 24 orët e fundit për trajtim spitalor u pranuan 58 të infektuar. 38 prej tyre ose 65.5 për qind nuk kanë vaksina kundër koronavirusit.

Në spitale trajtohen 270 të infektuar, prej tyre 28 janë në terapi intensive.

4 të sëmurë me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit. 3 prej tyre nuk kishin imunizim kundër sëmundjes.

Të hënën u administruan 80 vaksina.Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD