Eмисия новини
от 15.00 часа

Çdo vit 30 000 bullgarë diagnostikohen me kancer

Gjatë pothuajse afro 2 vjetëve të fundit bota jeton me frikën, rreziqet dhe betejën kundër Covid-19 dhe sikurse në disa momente që të gjithë ne harruam për “betejat” e tjera shëndetësore të njerëzimit.  Sipas statistikës, gjatë vitit 2020, në..

20.07.21 14:32 |

Komisionerja e BE Stela Kiriakidou u bëri thirrje bullgarëve që të vaksinohen

Bullgaria do të marrë nga Komisioni Evropian një metodologji për vlerësimin e numrit të njerëzve në vend që kanë hasur tashmë virusin. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov, në një brifing të përbashkët me Komisioneren Evropiane për..

17.06.21 16:52 |
Dr. Zheljazko Arabaxhiev

Pacientët me sëmundje onkologjike duhet të vaksinohen

Pacientët me kancer duhet të imunizohen gjithashtu kundër koronavirusit, tha për bTV Dr. Zheljazko Arabaxhiev, shef i departamentit të onkologjisë mjekësore në Axhëbadem City Klinikë të Spitalit Tokuda. Sipas tij, është e vështirë të thuhet se..

23.01.21 12:18 |

Profilaksia është metoda kryesore për luftimin e kancerit të gjirit

Tetori është muaji botëror për luftimin e kancerit të gjirit. Edhe sivjet që nga fillimi i muajit startuan fushatat kombëtare për analiza falas për prevencë të sëmundjes në tërë vendin. Kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur ndër gratë. Çdo vit në..

27.10.20 07:05 |

Ministri i shëndetësisë ndaloi eksportin e disa ilaçeve nga Bullgaria

Me urdhër ministri i shëndetësisë ndaloi eksportin e disa ilaçeve nga Bullgaria. Bëhet fjalë për barna për mjekimin e shizofrenisë, diabetit dhe kancerit. Qëllimi është të parandalohet pamjaftueshmëria e ilaçeve të tilla për një numër të madh..

30.04.20 19:33 |

Fushatë bamirëse në përkrahje të pacientëve me kancer

Shoqata “Ndaloni kancerin” nisi Fushatën Kombëtare Bamirëse “Të ndihmojmë të sëmurët”. Qëllimi është të mblidhen mjete për dezinfektues, mjete mbrojtëse dhe teste për klinikat dhe qendrat onkologjike në vend, tha kryetarja e shoqatës Rosica Kasabova...

11.04.20 14:29 |

Qeni Mon jeton në zemrat e fëmijëve të sëmurë nga kanceri

Madam Fleur De Mon Smithfield Bear hyn me një kërcim duke shkundur leshin në mënyrë që t’i bëjë rrugë vetes- në zemrat e fëmijëve, ku e pret dhe një batanije e ngrohtë si dhe duar, të cilat e përqafojnë dhe e ledhatojnë. Qeni me këtë emër të gjatë..

10.10.19 14:06 |

25 fëmijë që kanë fituar luftën kundër kancerit nisen për në Moskë

25 fëmijë bullgarë të cilët kanë fituar luftën kundër kancerit nisin për në Moskë për të marrë pjesë në garën botërore “Lojërat e Fituesve”. Në të do të marrin pjesë 600 fëmijë nga 17 vende. Bullgarët do të garojnë në disa sporte: futboll, atletikë..

03.07.19 17:13 |

Një bullgar përpunoi një metodë të re për luftë me qelizat e kancerit

Mjeku bullgar Vlladimir Zharov dhe ekipi i tij po testojnë një sistem personal për luftë me kancerin e lëkurës. Krijuesit e metodës së re dëshmojnë se tek 27 nga 28 pacientë, sistemi i tyre prek qelizat e tumorit në mënyrë 1000 herë më efektive në..

23.06.19 10:35 |

“Majçin dom” bëhet qendra referente në Ballkan për konstatim të hershëm të kancerit të gjirit

Spitali gjinekologjik universitar “Majçin dom” në Sofje bëhet qendra referente e certifikuar në Ballkan për aplikimin e teknologjisë më të re re për diagnostikim të herëshëm të kancerit të gjirit. Teknologjia është përpunuar nga shkencëtarët polakë...

21.05.19 10:47 |
Всички новини: днес | вчера