Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Yjet e futbollit do të luajnë në “Ndeshjen e Shpresës” në Sofje

Foto: БТА

Sot, më 6 shtator, në Ditën e Bashkimit të Bullgarisë, në orën 17:00 në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” do të mbahet ndeshja bamirëse “Ndeshja e Shpresës”. Organizatori i saj është ish-kapiteni i kombëtares Stilijan Petrov. Mjetet e grumbulluara do të përdoren për trajtimin e njerëzve në Bullgari që luftojnë kancerin. Në ndeshje do të marrin pjesë yje të futbollit bullgar dhe botëror të dekadave të fundit. U zgjodh posaçërisht kjo datë për të treguar se vetëm të bashkuar mund të fitojmë betejat e mëdha në jetë, shpjeguan organizatorët.

Së bashku me Petrov do të marrin pjesë edhe shumë yje të tjera si Hristo Stoiçkov, Dimitër Berbatov, i cili triumfoi dy herë me titullin e Anglisë si lojtar i Manchester United, Krasimir Ballëkov dhe futbollistë të tjerë  të dashur, si bullgarë, ashtu edhe të huaj, të miliona fansave në mbarë botën. 

Më shumë nga rubrika

Borisllav Mihajllov

Shefi i futbollit bullgar dha dorëheqjen

Presidenti i Unionit Bullgar të Futbollit Borisllav Mihajllov ka dhënë dorëheqjen. Vendimi vjen pas trazirave para stadiumit kombëtar “Vasill Levski” para dhe gjatë ndeshjes Bullgari-Hungari më 16 nëntor. "Po jap dorëheqjen, nuk do t'u përgjigjem..

botuar më 23-11-27 4.19.MD
Kalina Bojaxhieva

Bullgaria me një mori medaljesh nga Kampionati Botëror i Kikboksit në Portugali

Kampionati i Planetit i Kikboksit i Federatës Botërore të Kikboksit (WAKO) në Albufeira, Portugali, u bë kampionati botëror më i suksesshëm për meshkuj dhe femra për kikboksierët bullgarë deri më tani. Bilanci është gjashtë tituj botërorë, tre të..

botuar më 23-11-26 7.31.MD

Fitore dërrmuese e skuadrës kombëtare bullgare të futbollit të të rinjve ndaj Estonisë

Kombëtarja bullgare e futbollit për të rinj deri në 21 vjeç ka arritur një fitore vendimtare ndaj ekipit mysafir të Estonisë me rezultat 6:0, transmeton BTA. Me suksesin e tyre, “luanët” u ngjitën në vendin e tretë të renditjes me 9 pikë nga..

botuar më 23-11-22 10.43.PD