Bullgarët marrin pjesë në krijimin e nanoveshjeve kundër viruseve dhe baktereve

Nanoveshje që mund të ndalojnë veprimin infektiv të viruseve dhe baktereve në sipërfaqe të ndryshme si dorezat e dyerve dhe ATM-të janë duke u zhvilluar nga një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh në kuadër të projektit “STOP” - Transferimi Sipërfaqësor i..

14.10.22 19:32 |
Foto: Facebook/@bulgarianschoolireland

Shkollat bullgare të së dielës në mbarë botën po hapin gjithashtu dyert e tyre

Shumë fëmijë bullgarë në mbarë botën tashmë po ndjekin mësimet e gjuhës, historisë dhe kulturës amtare në shkollat ​​e së dielës, ndërsa të tjerë do ta bëjnë këtë nga 15 shtatori së bashku me bashkëmoshatarët e tyre në vendin tonë. Gjithsesi,..

15.09.22 11:44 |

Incidenca e Covid në vend është 62 persona për 100 000 njerëz

472 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit, ose 60 më pak se një ditë më parë. Mbi 61.2 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar. 12.8 për qind e 3677 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 12.5 për qind të këtij..

01.07.22 09:37 |

Rumen Radev përshëndeti gatishmërinë e Nigerisë për furnizim me gaz dhe naftë

“Nigeria është partneri tradicional tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Afrikën në jug të Saharës.” Kështu deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska para homologut të saj nigerian Joffrey Onieama, i cili ndodhet për vizitë zyrtare..

12.05.22 18:21 |
Stojço Kacarov

Ministri i shëndetësisë tha se është i pafuqishëm për vaksinimin

Ministri në detyrë i Shëndetësisë Stojço Kacarov nuk po merr parasysh marrjen e masave për të forcuar procesin e vaksinimit në vend. Bullgaria është e fundit në Evropë përsa i përket vaksinimit kundër Covid-19. “Vaksina është një akt..

14.10.21 11:32 |

Pandemia ndryshoi jetën e gjysmës së bullgarëve

Çdo bullgar i dytë beson se pandemia e Covid-19 ndryshoi jo vetëm aspekte të caktuara të jetës së përditshme, por të gjithë mënyrën tonë të jetesës. Këtë e tregon një sondazh përfaqësues i agjencisë “Alpha Research”. Më shumë se 1/3 e njerëzve..

18.02.21 13:58 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна