Eмисия новини
от 00.00 часа

Testet e shpejta në Sofje hapën diskotekat pa kufizime

Pikat e lëvizshme për teste të shpejta para disa lokaleve në kryeqytet u lejojnë atyre të punojnë pa kufizime gjatë orarit të punës me staf 100 për qind të vaksinuar (ose me test). Në dy nga pikat e lëvizshme të kontrollit nga e enjtja deri..

18.10.21 17:40 |

Nga 7 shtatori hyjnë në fuqi masa më të rrepta kundër epidemisë

Që nga 7 shtatori u vendosën masa shtesë më të ashpra kundër Covid. Baret dhe sallat e lojërave të fatit do të jenë të hapura deri në orën 23.00, por diskotekat dhe klubet e natës do të jenë të mbyllura. Ndalon mbajtjen e koncerteve dhe ngjarjeve pa..

07.09.21 10:21 |

Përfaqësuesit e biznesit të restoranteve protestojnë për shkak të masave të reja antiepidemike

Pronarët e restoranteve dhe klubeve të natës, si dhe përfaqësues të bizneseve të lidhura nga rajoni Blagoevgrad, protestuan në rrugën kryesore E-79. Protestuesit kërkojnë heqjen e të gjitha kufizimeve për biznesin e tyre, pasi ata besojnë se..

02.09.21 16:31 |

Lokalet ankohen për mungesën e ndihmës shtetërore për degën

Asociacioni Bullgar i Lokaleve dhe Shoqata e Lokaleve kundërshtojnë veprimet e qeverisë së përkohshme ndaj biznesit. “Jo vetëm që nuk shihet dëshirë për mbështetje në të ardhmen, por edhe programet ekzistuese janë të ngrirë për arsye të paqarta”,..

27.05.21 16:15 |

Pronarët kërkuan barazi dhe hapjen e restoranteve

Organizatat e degëve të restoranteve dhe objekteve ushqimore shprehën pakënaqësi nga lehtësimi i paralajmëruar i masave për dyqanet e mëdha jo-ushqimore dhe këmbëngulën për hapjen e menjëhershme të pikave të tyre të mbyllura. Më parë,..

25.03.21 15:58 |

Pronarët e restoranteve duan një bllokim për të gjithë ose për askënd

Askush nuk beson se “bllokimi” do të jetë vetëm 14 ditë. Një bllokadë e tillë është e lejueshme nëse përfshin absolutisht të gjitha objektet dhe institucionet shtetërore. Prandaj, le të ketë një bllokim total dy-javor. Këtë e kërkuan në një..

17.03.21 13:31 |

Bizneset e konsiderojnë mbylljen e re kundër pandemisë një katastrofë

Mbyllja e palestrave, qendrave tregtare dhe lokaleve nuk do të çojë në rënie të të infektuarve me koronavirus. Këtë e thanë para Bullgarisë ON AIR Emill Kollarov nga Shoqata e Lokaleve dhe Vencisllav Nikollov nga Shoqata Bullgare e Shitjeve. Sipas tyre,..

17.03.21 11:43 |

Nuk parashikohen orë e mbrëmjes dhe pika kontrolli në Sofje

Për momentin, nuk është e nevojshme të imponohet një orë mbrëmje në Sofje, tha para BNT drejtori i Inspektoratit Shëndetësor në kryeqytet, Dr. Danço Pençev. Autoritetet shëndetësore po propozojnë të mbyllen qendrat tregtare, mapot, palestrat dhe..

17.03.21 10:34 |

Përfaqësuesit e lokaleve kundërshtojnë idenë e kufizimeve të reja

Shoqata e Lokaleve në Bullgari dhe Asociacioni Bullgar i Lokaleve caktuan si “absolutisht i papranueshëm” çdo shtrëngim të masave në lidhje me biznesin e tyre. Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov njoftoi se masa të ndryshme po mendohen për..

09.03.21 11:34 |

Në Sofje bëhen kontrollime për respektimin e masave antiepidemike

Ekipet e Inspektoratit Shëndetësor dhe policia po kontrollojnë vendet tregtare dhe lokalet në Sofje për respektimin e masave antiepidemike. Inspektimet kryhen në zinxhirët e shitjes me pakicë, në dyqanet ushqimore, etj. Në mbrëmje, nëpunës të..

06.02.21 17:26 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР