Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pronarët e restoranteve duan një bllokim për të gjithë ose për askënd

Foto: BTA

Askush nuk beson se “bllokimi” do të jetë vetëm 14 ditë. Një bllokadë e tillë është e lejueshme nëse përfshin absolutisht të gjitha objektet dhe institucionet shtetërore. Prandaj, le të ketë një bllokim total dy-javor. Këtë e kërkuan në një deklaratë nga Shoqata e Lokaleve në Bullgari dhe Asociacioni Bullgar i Lokaleve.

“Ideja e një mbylljeje të pjesshme dyjavore të palestrave, qendrave tregtare dhe restoranteve nuk do të çojë në rezultatet e nevojshme. Në fakt, herën e radhës, askush nuk deklaron se cilat janë qëllimet dhe në cilat nivele të përhapjes së infeksionit, biznesi do të funksionojë përsëri”, theksojnë nga të dy organizatat. Ata duan që barra ekonomike e masave të ndahet në mënyrë solidare nga të gjithë, jo vetëm nga industritë individuale dhe kërcënojnë me protesta.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 430

Paralajmërim për një valë të re të Covid-19 Brenda 3 muajve fëmijët nën moshën 16 vjeç në vend do të jenë gjithashtu në gjendje të imunizohen, tha para bTV kryeinspektori shëndetësor shtetëror Doc. Angell Kunçev. Ai e arsyetoi pohimin duke thënë se..

botuar më 21-05-11 7.28.MD

Një javë për vendime të rëndësishme përpara KQZ-s

Me dekret të Presidentit Rumen Radev u emërua Komisioni i ri Qendror Zgjedhor (KQZ), i kryesuar nga Kamelia Nejkova. Deri në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 korrik mbeten 62 ditë. Jo më vonë se 57 ditë para votimit sipas Kodit..

botuar më 21-05-11 7.23.MD
Maja Manollova

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova. “Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve..

botuar më 21-05-11 5.56.MD