Termocentrali

Termocentrali më i madh me qymyrgur shpalli gatishmëri për protesta

Sindikata e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Termocentralin “Marica Lindje 2” shpalli gatishmërinë për të protestuar. Ata kërkojnë rikthimin dhe rishikimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Bullgarisë, për shkak të rrethanave..

06.10.22 15:06 |

Nuk parashikohen kufizime të reja për Covid

Kryeministri Kirill Petkov pas një takimi me autoritetet shëndetësore tha se bullgarët do të kenë një verë të qetë përsa i përket masave kundër Covid-19. Të dhënat tregojnë se pjesa më e madhe e Bullgarisë është në fazën 0, me përjashtim të..

14.07.22 11:46 |

Termocentrali “Marica 3” në Dimitrovgrad po punon sërish

Nga mbrëmë Termocentrali “Marica 3” në Dimitrovgrad filloi sërish punën, njoftoi korrespondentja jonë Dora Atanasova. Centrali u mbyll në fund të prillit për shkak të ndotjes së ajrit. Kjo çoi në protesta të punëtorëve në kompani. Dy ditë më parë..

10.06.22 15:34 |

Votuan në lexim të parë mbylljen e Prokurorisë së Specializuar

Ndryshimet në ligjin për drejtësinë, të cilat parashikojnë mbylljen e gjykatave të specializuara dhe Prokurorisë së Specializuar, u miratuan në lexim të parë me shumicë në Parlament me 134 vota pro. Vetëm deputetët e GERB dhe Lëvizjes për të..

23.03.22 15:07 |

Masat e Covid do të varen nga shtretërit e kujdesit intensiv në spitale

Bizneset dhe shkollat ​​do të mbyllen me zënien 80 për qind të shtretërve të kujdesit intensiv, sipas planit të ri Covid të paraqitur nga kabineti. Sipas planit, Bullgaria ndahet në 6 grupe rrethesh që do të monitorohen në total dhe masat që do të..

13.01.22 18:51 |

Dyqanet e mëdha janë të pakënaqura për mbylljen e tyre pas 1 prillit

Mbyllja e dyqaneve të mëdha jo-ushqimore rrit rrezikun e përhapjes së Covid-19, sipas një deklarate nga Shoqata për Tregti Moderne. Kur dyqanet e mëdha nuk janë duke punuar, klientët drejtohen në objekte të vogla ku është e vështirë të respektohen..

31.03.21 15:03 |
Doc. Spas Spaskov

Mund të ketë masa të reja lokale antiepidemike pas zgjedhjeve

Ne nuk do të jemi në gjendje të përballojmë numrin në rritje të rasteve të të infektuarve për 10 ditë, por me masat kufizuese do të lehtësojmë ngarkesën e spitaleve, komentoi Doc. Spas Spaskov para Bullgarisë Radios Kombëtare Bullgare. “Nëse..

19.03.21 15:29 |

Bizneset e konsiderojnë mbylljen e re kundër pandemisë një katastrofë

Mbyllja e palestrave, qendrave tregtare dhe lokaleve nuk do të çojë në rënie të të infektuarve me koronavirus. Këtë e thanë para Bullgarisë ON AIR Emill Kollarov nga Shoqata e Lokaleve dhe Vencisllav Nikollov nga Shoqata Bullgare e Shitjeve. Sipas tyre,..

17.03.21 11:43 |

Nuk parashikohen orë e mbrëmjes dhe pika kontrolli në Sofje

Për momentin, nuk është e nevojshme të imponohet një orë mbrëmje në Sofje, tha para BNT drejtori i Inspektoratit Shëndetësor në kryeqytet, Dr. Danço Pençev. Autoritetet shëndetësore po propozojnë të mbyllen qendrat tregtare, mapot, palestrat dhe..

17.03.21 10:34 |

Punëtorët në palestra po përgatiten për të protestuar

Me vendosjen e masave më të rrepta antiepidemike dyjavore në vendin tonë, në disa zona të vendit palestrat janë të mbyllur, dhe të tjerët punojnë deri në 30 për qind të kapacitetit. Në Sofje palestrat punojnë deri në 50 për qind, por menaxherët e..

12.03.21 10:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна