Eмисия новини
от часа

Ngjarjet me adresë ballkanike

HINA: Askush nuk është kundër hyrjes së Kroacisë në Shengen Sipas një burimi diplomatik asnjë shtet nga vendet anëtare të BE-së nuk kundërshton anëtarësimin e Kroacisë në zonën e lirë të udhëtimit, njofton agjencia HINA. Zgjerimi i zonës..

02.12.22 12:47 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Brukseli pezullon raportet për Rumaninë në kuadër të Mekanizmit të Bashkëpunimit Komisioni Evropian njoftoi se Rumania përmbushi treguesit e përcaktuar në Mekanizmin e Bashkëpunimit dhe Verifikimit. Brukseli nuk do të bëjë më raporte për..

25.11.22 12:40 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Policë nga BE patrullojnë në Kosovë për shkak të problemit me targat 135 policë nga misioni i BE-së (EULEX) filluan të patrullojnë, duke përfshirë më këmbë, në Kosovën Veriore të populluar me serbë. Këtë e njoftoi udhëheqësi i misionit,..

18.11.22 14:03 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Parlamenti Evropian i tha “po” Kroacisë për Shengen Parlamenti Evropian votoi një rezolutë për pranimin e Kroacisë në Shengen. U bë thirrje që Këshilli i BE-së të miratojë pranimin e Zagrebit deri në fund të vitit. Vendimi u miratua me 534..

11.11.22 15:45 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

BE-ja është e gatshme t’i japë Bosnjë-Hercegovinës statusin e kandidatit, ka rekomandime edhe për vendet e tjera të Ballkanit Komisioni Evropian shpalli vlerësimin e tij për progresin e vendeve të Ballkanit në integrimin evropian...

14.10.22 15:16 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është e pakënaqur që nuk do të jetë në gjendje të importojë naftë ruse Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kërkoi në samitin e Komunitetit Politik Evropian në Pragë, që BE të shqyrtojë vendimin për ndalimin e importit të naftës ruse në..

07.10.22 14:04 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia i përgjigjet SHBA-së me rritjen e pranisë ushtarake në Qipro Turqia do të rrisë praninë e saj ushtarake në Qipro dhe do të furnizojë pjesën veriore të ishullit me armët e nevojshme për të mbrojtur interesat e turqve qipriotë. Këtë..

30.09.22 12:26 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kompani amerikane po tregojnë interes për projektet energjetike në Serbi Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç , gjatë vizitës së tij në SHBA, për të marrë pjesë në seancën vjetore të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të..

23.09.22 13:38 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Do të studiohet krijimi i një linje ajrore Brashov-Burgas Marrëveshja e partneritetit mes qyteteve Burgas dhe Brashov nga viti 2017 duhet të përmbushet me përmbajtje konkrete. Për këtë ranë dakord në një forum biznesi në Brashov..

16.09.22 14:08 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është një fuqi ushtarake rajonale Sipas raportit vjetor të sajtit ushtarak amerikan Global Firepower Serbia disponon forcën më të maаhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor. Sipas 50 kritereve ushtria serbe renditet e 61-ta në botë dhe..

12.08.22 15:02 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера