Eмисия новини
от 01.00 часа

Operatorët turistikë duan ndihmë shtetërore, por industria është e ndarë

Përfaqësues të industrisë së turizmit nga shoqata "E ardhmja për Turizmin" protestuan para Këshillit të Ministrave. Ata po insistojnë për ndihmë shtetërore për shkak të pandemisë, duan një ulje të TVSH-së për turizmin në 5% në 2 vitet e ardhshme..

02.03.21 13:14 |

Protestë e radhës e punonjësve mjekësorë

Punonjësit mjekësorë në Bullgari protestuan herën e radhës para Ministrisë së Shëndetësisë në Sofje. Ata ngulin këmbë për paga më të larta, që të mos ketë nevojë që të punojnë në dy ose tri vende dhe një infermiere të mos duhet të kujdeset për 50..

01.03.21 15:41 |

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

27.02.21 15:07 |
Ekaterina Zaharieva

Ministri i jashtëm bullgar dënoi arrestimet e protestuesve në Rusi

Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva u shpreh kundër ndalimit të protestuesve paqësorë në Rusi. “Ne dënojmë edhe një herë ndalimin me forcë të mbështetësve të Aleksej Navallni që protestojnë në mënyrë paqësore. Përdorimi i forcës..

01.02.21 09:28 |
Ministrja Saçeva

Sipas Ministres së Punës dhe Politikës Sociale shumica e protestave janë politizuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva mendon se një pjesë e protestave, të cilat organizohen kohët e fundit, tashmë janë element i fushatës paraelektorale. Saçeva saktësoi se kjo nuk i përket protestës së pronarëve të restoranteve,..

27.01.21 17:05 |

Kryeministri i kupton, por nuk i pranon argumentet e protestuesve

Para ministrave dhe kryetarëve të bashkive Kryeministri Bojko Borisov komentoi protestën e pronarëve të restoranteve kundër masave kufizuese. Kryeministri tha se aktualisht treguesit e përhapjes së koronavirusit në vend janë më të mirët, transmetoi..

27.01.21 16:20 |

A do të mbijetojnë degët që janë të detyruara të kufizojnë aktivitetet e tyre për shkak të Covid-krizës?

Pandemia nga Codid-19 dhe masat e imponuara kundra epidemiologjike, të cilat tanimë një vit janë pjesë nga ditët tona të përditshme, ndikuan në mënyrë jashtëzakonisht negative mbi një sërë sektorësh. Ringjallja e disa prej sektorëve gjatë verës qe për një..

27.01.21 06:15 |

Biznesi mbështes lehtësimin e masave antiepidemike

Biznesi miraton lehtësimin gradual të masave kufizuese për shkak të pandemisë, tha para BTA Cvetan Simeonov, kryetari i Dhomës Bullgare të Tregtisë dhe Industrisë. Bullgarët janë të arsyeshëm dhe nëse shihet që incidenca po rritet, ata do të..

25.01.21 14:48 |

200 ditë protesta antiqeveritare

Kundërshtarët e kabinetit “Borisov” u mblodhën para Këshillit të Ministrave për të shënuar ditën 200 të protestave. Demonstrata u organizua nga nisma “Sistemi na vret” e nënave të fëmijëve me aftësi të kufizuara. Njerëz të rinj po vijnë vazhdimisht..

24.01.21 17:11 |

Pronarët e restoranteve po përgatiten për protesta

Pronarët e lokaleve dhe restoranteve në Bullgari mendojnë protesta pasi në brifingun e rregullt të Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit u shpall se nuk diskutohet lehtësimi i masave deri në fund të janarit. Këtë e tha para BNR..

21.01.21 14:23 |
Всички новини: днес | вчера