Eмисия новини
от 01.00 часа
Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

04.12.21 06:00 |
Nikolla Minçev

Nikolla Minçev është kryetar i ri i Kuvendit Popullor

Deputetët e Legjislaturës së 47 të Kuvendit Popullor zgjodhën për kryetar të Parlamentit Nikolla Minçev nga partia “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Ai u mbështet me 158 vota. Minçev është jurist dhe ka përvojë të gjatë si avokat. Ai është specialist..

03.12.21 11:57 |

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

30.11.21 07:15 |
Rumen Geçev

Rumen Geçev nga BSP: Vendet në kabinetin e ri tashmë janë ndarë

Vendet në kabinetin e ri shpërndahen sipas peshës së secilës prej partive në Kuvendin e ardhshëm Popullor. Këtë e bëri të ditur për BNT Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare /BSP/. Sipas tij, 8 prej mandateve shkojnë për “Po e vazhdojmë..

29.11.21 19:29 |

Negociatat për programin qeverisës po vazhdojnë në një format pune

Negociatat për formimin e një koalicioni qeverisës po vazhdojnë këtë javë me seminare private. Synimi është të sqarohen pikat e diskutueshme pas transmetimeve të drejtpërdrejta të 18 diskutimeve në sektorë të ndryshëm. Diskutimet e sotme nisën me..

29.11.21 17:12 |

Deputetët mblidhen për seancën e tyre të parë më 3 dhjetor

Presidenti Rumen Radev thërret seancën e parë të Kuvendit të sapozgjedhur Popullor më 3 dhjetor. “Po e vazhdojmë ndryshimin” do të ketë më së shumti deputetë - 67, e ndjekur nga GERB-SDS me 59, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) me 34, BSP me..

29.11.21 09:51 |

Shteti siguron fonde për tri ilaçe të reja për Covid-19

Shteti do të sigurojë fonde për tri ilaçe të reja për trajtimin e Covid-19. Një dekret qeveritar lejon blerjen e ilaçeve për trajtimin e Covid-19 - Molnupiravir, Regkirona dhe Anakinra. Molnupiravir është një ilaç antiviral për pacientët e..

24.11.21 19:14 |

Kanë nisur negociatat për politikat e qeverisë së ardhshme

Kanë nisur negociatat mes partive për politikën e ardhshme të koalicionit qeverisës në ekonomi dhe energjetikë. Bullgaria Demokratike propozon heqjen e kufizimeve për biznesin në rast se ka një numër të mjaftueshëm njerëzish të imunizuar. Kjo mund..

23.11.21 13:43 |
Mevljut Çavushogllu dhe Svetllan Stoev

Ministrat e jashtëm të Bullgarisë dhe të Turqisë qetësuan tonin në marrëdhëniet dypalëshe

Ministri bullgar i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev më 22 nëntor zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij turk Mevljut Çavushogllu me iniciativë të palës turke. Diplomati i parë turk përshëndeti presidentin e porsazgjedhur të Bullgarisë..

22.11.21 16:26 |
Kirill Petkov dhe Asen Vasilev

Nëse duam të jetojmë si në Gjermani, duhet të qeverisim si në Gjermani

Deri më tani, mbështetja e deklaruar nga BSP, “Ka një popull të tillë” dhe “Bullgaria Demokratike” mjafton për të filluar procesin e hartimit të një plani veprimi për një qeveri të re me mandatin e formacionit “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Këtë e thanë..

18.11.21 15:34 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР