Eмисия новини
от часа

Një nënvariant i ri i Omikron në vendin tonë

Për herë të parë në vendin tonë u identifikua nënvarianti BA.4 i Omikron, njoftoi Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Deri më tani, nënvarianti u zbulua në Sofje dhe në rajonin e qytetit Burgas. Ndërkohë, numri i mostrave me..

19.07.22 15:09 |

10.3 për qind e rasteve të SARS-CoV-2 në Bullgari janë të Omikron

52 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 u regjistruan në Bullgari pas sekuencës celogjenomike të kryer nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat u morën deri më 3 janar 2022 në 13 institucione mjekësore nga 9..

10.01.22 14:35 |

Omicron – cilat janë parashikimet e specialistëve bullgarë

Në fund të javës së kaluar, lajmi për mutacionin e ri të koronavirusit - Omicron, shkaktoi konfuzion dhe mbyllje të rrufeshme të kufijve në shumë vende të botës. Sikurse që të gjithë u kthyem pikërisht përpara 2 vjetëve, kur në Kinë u shfaqën..

02.12.21 11:59 |

Është e vogël mundësia që vaksinat aktuale të mos veprojnë kundër variantit Omikron

“Mundësia që vaksinat aktuale Covid të mos veprojnë kundër variantit Omikron është tepër e vogël, ato mund të veprojnë por në mënyrë më të dobët.” Këtë mendim e shprehu për bTV ish-kryetari i Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare..

29.11.21 11:07 |

Në vend u zbulua rasti i parë i variantit indian të koronavirusit

Për rastin e parë të variantit indian të koronavirusit në Bullgari njoftoi Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Mostra është e një pacienti nga Pleven, një burrë i ri me të drejtë qëndrimi të përkohshëm në vend. Ai nuk deklaroi..

17.06.21 14:14 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна