Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vend u zbulua rasti i parë i variantit indian të koronavirusit

Foto: BGNES

Për rastin e parë të variantit indian të koronavirusit në Bullgari njoftoi Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Mostra është e një pacienti nga Pleven, një burrë i ri me të drejtë qëndrimi të përkohshëm në vend. Ai nuk deklaroi një udhëtim jashtë vendit, kishte ankesa për temperaturë, gulçimë dhe dhimbje gjoksi. Ai nuk u shtrua në spital dhe po merr trajtim në shtëpi.

Varianti indian i koronavirusit i quajtur “delta” përmban dy mutacione të kombinuara, gjë që e bën atë më ngjitës, por jo shqetësues sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Prof. Mihail Okoliyski, përfaqësues i OBSH-së në Bullgari, tha para bTV se vaksinimi kundër Covid-19 mbron nga varianti “Delta” dhe u bëri thirrje njerëzve që të imunizohen nëse nuk e kanë bërë këtë.


Më shumë nga rubrika

Radostin Vasilev

ITN: Deri në fund të javës mund të ketë qeveri të re

Ka të ngjarë që deri në fund të javës të jetë gati përbërja e qeverisë së re e përgatitur nga "Ka një popull të tillë" (ITN). Këtë prognozë e bëri para gazetarëve deputeti nga partia e showmanit Sllavi Trifonov Radostin Vasilev. Më herët sot, u..

botuar më 21-07-26 5.16.MD

Ura e Djallit do të aplikojë për listën e UNESKO-s

Bashkia Ardino, Rrethi Kërxhali, do të aplikojë në UNESKO për përfshirjen e Urës emblematike të Djallit /Djavollskijat Most/ në listën e trashëgimisë kulturore dhe natyrore botërore. Pajisja prej guri është ndërtuar në shekullin e 14-të dhe është..

botuar më 21-07-26 4.52.MD

KE е paralajmëroi Bullgarinë për shkak të të drejtave digjitale të autorit

Komisioni Evropian ka hapur procedime penale kundër Bullgarisë dhe 22 vendeve të tjera nën Direktivën e të Drejtave të Autorit në tregun e përbashkët digjital. Vendi ynë nuk e ka përmbushur detyrimin për të informuar se si ka ndryshuar ligjet e tij në..

botuar më 21-07-26 4.30.MD