Një fëmijë bullgar u bë kampion bote në llogaritjen e shpejtë mendore

Kampioni i ri botëror në matematikën e shpejtësisë mendore për fëmijë deri në 12 vjeç është Kallojan Geshev. Ai është nxënës nga Sofja. Në kampionatin botëror të zhvilluar në qytetin Bilefeld të Gjermanisë, djali arriti 2217 pikë të pabesueshme, me..

04.10.22 15:28 |

Inflacioni vjetor priret në 16 për qind

Inflacioni vjetor për muajin maj 2022 krahasuar me majin 2021 është 15.6 për qind, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, të publikuara sot. Inflacioni mujor - maj në krahasim me prillin 2022, është 1.2 për qind. Gjatë muajit,..

15.06.22 18:10 |

Skiatorë me kostume tradicionale festuan Ditën e Çlirimit në Pamporovo

Më shumë se 700 skiatorë me veshje tradicionale zbritën me trengjyrësh nga maja Snezhanka në zonën e skive Studenec në Pamporovo. Në procesion morën pjesë bullgarë nga të gjitha moshat dhe rajonet e vendit. Në fund të zbritjes nën tingujt e..

03.03.22 18:19 |
Eva Vukadinova

Italiania Sofi Matiu u bë kampione në ski-garat tek femrat në qytetin Bansko

Italiania 19 vjeçare Sofi Matiu u klasifikua në vendin e parë me rezultat të përgjithshëm 1:40.24 minuta, në sllallomin e Kampionatit Botëror në disiplinat ski alpine  për të rinj e të reja deri më 21 vjeç në Bansko. Ajo qe e pesta pas raundit të..

10.03.21 16:19 |

Hotelierët në Bullgari shpresojnë që shtatori do të jetë i suksesshëm

Sivjet fitimet gjatë sezonit aktiv në bregdet u ulën me afro 40 – 50 për qind . Për këtë arsye hotelierët shpresojnë që një pjesë prej humbjeve të kompensohen gjatë shtatorit , sepse gjithnjë e më shumë turistë preferojnë këtë muaj për pushim...

30.08.20 11:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна