Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skiatorë me kostume tradicionale festuan Ditën e Çlirimit në Pamporovo

Foto: Facebook /@goliamoto.spuskane

Më shumë se 700 skiatorë me veshje tradicionale zbritën me trengjyrësh nga maja Snezhanka në zonën e skive Studenec në Pamporovo. Në procesion morën pjesë bullgarë nga të gjitha moshat dhe rajonet e vendit. Në fund të zbritjes nën tingujt e himnit të Bullgarisë ata së bashku valëvitën një flamur të madh trengjyrësh. Ata u përshëndetën nga gajdexhinjtë e qytetit Çepellare dhe një këngëtare me himnin e malit Rodopa “E bardë jam, e bardhë jam, o trimi”.

Zbritja masive me ski me kostume kombëtare për Festën Kombëtare - 3 marsin mbahet në pushimoren Pamporovo të malit Rodopa për të pestën herë.


Më shumë nga rubrika

Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD

Më 9 qershor në Bullgari do të votojnë vetëm qytetarët që kanë jetuar në BE për të paktën 3 muaj

Si kusht i domosdoshëm për ushtrimin e votës në zgjedhjet e ardhshme për deputetë të Parlamentit Evropian nga Republika e Bullgarisë më 9 qershor të këtij viti, kërkohet qëndrim të përhershëm. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën me dije se mund të..

botuar më 24-03-05 9.10.PD

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD