Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пътят на пианата" в софийските градинки или как една добра музикална идея може да промени градската среда

Ако сте ходили на Женевското езеро, може би сте имали удоволствието да минете по прочутия "път на цветята", който свързва Вивей с Монтрьо. Е, а сега в София можете с не по-малко удоволствие да минете по "пътя на пианата". 11 от тях са разположени в знакови за столицата градинки, като при това са вписани по един изключително оригинален начин в градската среда - всяка арт-инсталация е оформена около самото пиано, като всяка от тях е тотално различна.

Но да започна от самото начало - идеята е на галерия "Модо", екипът на която организира фестивала "СМАРТ" и това е един различен, ефектен и артистичен начин да събудят интерес към събитието, което ще се проведе от 12 до 22 май във Военния клуб в София. Има различни фестивали по света, на които пиана се "изкарват" на улицата - като Street Piano в Лондон и Ню Йорк. Самата концепция е дело на известен скандинавски дизайнер, който до този момент е "аранжирал" пиана в над 30 държави. Уникалното в софийския проект е, че всяко пиано е поставено в конкретна среда, дизайна е уникален и съобразен с обстановката. С вплитането на пианата в пейзажа на София са се заели екипи на сдружение "Трансформатори" - сред тях почти половината са носители на "Икар" за сценография, има ландшафтни архитекти, дизайнери на реклами и продукти, майстори на графити, създатели на музикални клипове - все креативни хора, на които е било казано "Ето ви едно пиано, една градинка и много простор за въображението!".

Резултатите са уникални. Пианото пред Народната библиотека, например, е боядисано в електриково синьо и на него са изрисувани две птици, съставени от старобългарски букви, това, което е в Южния парк пък се нарича "Див Рошков" и е една истинска феерия от цветя и зеленина, които сякаш се "изливат" от самото пиано и оформят различни музикални символи.

Може би най-удобният маршрут за разглеждане би започнал от Докторската градинка, след това - пред Народната библиотека, оттам пресичате към градинката пред НХА и продължавате към Руската църква, където цялото пиано е артистично "облечено" в пластилин. После можете да свиете към СГХГ, да се върнете към езерото „Ариана“, да минете по "Иван Асен II" и .. ще ви останат само двете пиана, които са в Южния парк и в парка Заимов. Там поставянето на пианото предизвика истински фурор, защото е с едни сменящи се пейки и подвижни конструкции.

Вижте картата в галерията

Иначе на всяко от пианата може да се свири, което и правят - съвсем естествено - повечето деца. Пианата ще останат из градинките до 23 май. Половината от тях са дарени от граждани, които откликнаха на кампанията "Подарете старото си пиано", останалите са предоставени от организаторите. Повярвайте ми, идеята е прекрасна и си струва да се разходите по "Пътя на пианата" - и за да посвирите, и за да си кажете "Ей, как им е хрумнало" и да се насладите на красивите и оригинални артистични решения.

Чуйте репортажа на Лили Големинова и нейното интервю с пианистката Венета Нейнска, артистичен директор на "Модо". 

БНР е партньор на фестивала "СМАРТ", чието провеждане се популяризира чрез вплетените в софийската картина 11 пиана.

По публикацията работи: Лили Големинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55