Паметта ни променя миналото
Паметта на човека далеч не е точна и безпристрастна видеокамера: тя променя представите на хората за миналото, като включва в тях информация от настоящето. Това установиха американски учени, извършили експеримент със 17 мъже и жени, които е трябвало да разпознават на екран на компютър 168 обекта с различни фонове.
Любов от пръв поглед? Няма такова нещо
Например, твърденията за "любов от пръв поглед" са по-скоро трик на коварната памет, а не взети от живота сюжети на холивудски филми. "Когато вие се връщате в паметта си към момента на срещата с втората си половинка, може отново да изпитате чувството на любов и еуфория. Но, може би така вие проектирате своето настоящо отношение върху реалната среща с човека" - казва водещият автор на изследването Дона Бридж от медицинската школа "Файнбърг" към Северозападния университет.
В изследването за грешките на паметта учените за пръв път са показали как некоректно възпроизведената информация променя съществуващите спомени.
"Нашата памет актуализира, а не възпроизвежда фактите, така че ние не сме много надеждни очевидци, ако става дума за съдебни спорове" - отбелязват изследователите.
*****
Триизмерен скенер показва как да ядем хамбургера си правилно
Японски учени - експерти по механика, инженерно дело и стоматология, използваха триизмерен скенер, за да разберат как трябва да се държи хамбургер, за да не изпада гарнитурата от него, и откриха идеалното решение след четиримесечен анализ. Резултатите им показват, че хамбургерът трябва да се държи с палците и кутретата отдолу, а трите пръста между тях да са отгоре. Това разделя сандвича на еднакви части и затова от него не изпада нищо. При тази техника обаче трябва да се внимава да не се натиска много хлебчето, защото може да се смачка и плънката пак да изскочи.Повечето хора държат отдолу хамбургера само с палците. Японското изследване показа, че това е абсолютно неправилно. Участвалият в изследването стоматолог препоръчва преди човек да яде голям хамбургер, да направи загрявка на мускулите на устата, като я отвори и затвори няколко пъти. Изследването е направено за телевизионно предаване.
*****
Интелигентни завеси от въглеродни нанотръби намаляват потреблението на енергия наполовина
Пpоектът на гpупа изследователи от Унивеpситета на Калифоpния в Бъpкли пpедвижда изработени от плат с вградени въглеродни нанотръби завеси да реагират на светлина, като автоматично се затварят през лятото, когато слънчевите лъчи са най-силни. Умните завеси работят без батерии, без електричество, без операционна система - факт, който може да спести доста на големите офис сгради от гледна точка на енергийните им разходи.
Много енергийноефективни сгради имат инсталирани системи за завеси и сенници, които се активират от светлината и се отварят и затварят в отговор на количеството топлина и светлина през целия ден. Но умните завеси, които се разработват от Университета на Калифорния, са още по-прости, отколкото тези на сега действащите енергоспестяващи системи. Тези интелигентни завеси действат автономно, без да е необходимо инсталирането на сложна система от софтуер, сензори и електропреносни съоръжения.
Самите завеси са изработени от въглеродни нанотръби, нанесени слой върху слой, които се свързват с пластмасова поликарбонатна мембрана. Когато светлина се абсорбира от нанотръбите и се превръща в топлина, пластмасовата основа се разширява, което кара завесите да се разгръщат, блокирайки топлината, която влиза през прозореца. Умните пердета вече са доказали, че са много чувствителни и реагират дори при нисък интензитет на светлината, което е обещание за прецизност и най-добра енергийна ефективност.
Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..
След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..
Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..
Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят? Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика, други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..
Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..
По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..