Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необичайното - за тайните на паметта, хамбургери и енергоспестяващи завеси


Паметта ни променя миналото

Паметта на човека далеч не е точна и безпристрастна видеокамера: тя променя представите на хората за миналото, като включва в тях информация от настоящето. Това установиха американски учени, извършили експеримент със 17 мъже и жени, които е трябвало да разпознават на екран на компютър 168 обекта с различни фонове.

Любов от пръв поглед? Няма такова нещо

Например, твърденията за "любов от пръв поглед" са по-скоро трик на коварната памет, а не взети от живота сюжети на холивудски филми.  "Когато вие се връщате в паметта си към момента на срещата с втората си половинка, може отново да изпитате чувството на любов и еуфория. Но, може би така вие проектирате своето настоящо отношение върху реалната среща с човека" - казва водещият автор на изследването Дона Бридж от медицинската школа "Файнбърг" към Северозападния университет. 

В изследването за грешките на паметта учените за пръв път са показали как некоректно възпроизведената информация променя  съществуващите спомени.

"Нашата памет актуализира, а не възпроизвежда фактите, така че ние не сме много надеждни очевидци, ако става дума за съдебни спорове" - отбелязват изследователите.

*****

Триизмерен скенер показва как да ядем хамбургера си правилно

Японски учени - експерти по механика, инженерно дело и  стоматология, използваха триизмерен скенер, за да разберат как  трябва да се държи хамбургер, за да не изпада гарнитурата от  него, и откриха идеалното решение след четиримесечен анализ. Резултатите им показват, че хамбургерът трябва да се държи с палците и кутретата отдолу, а трите пръста между тях да са  отгоре. Това разделя сандвича на еднакви части и затова от него не изпада нищо. При тази техника обаче трябва да се внимава да  не се натиска много хлебчето, защото може да се смачка и  плънката пак да изскочи.Повечето хора държат отдолу хамбургера само с палците. Японското изследване показа, че това е абсолютно неправилно. Участвалият в изследването стоматолог препоръчва преди човек да яде  голям хамбургер, да направи загрявка на мускулите на  устата, като я отвори и затвори няколко пъти. Изследването е направено за телевизионно предаване.  

*****

Интелигентни завеси от въглеродни нанотръби намаляват потреблението на енергия наполовина

Пpоектът на гpупа изследователи от Унивеpситета на Калифоpния в Бъpкли пpедвижда изработени от плат с вградени въглеродни нанотръби завеси да реагират на светлина, като автоматично се затварят през лятото, когато слънчевите лъчи са най-силни. Умните завеси работят без батерии, без електричество, без операционна система - факт, който може да спести доста на големите офис сгради от гледна точка на енергийните им разходи.

Много енергийноефективни сгради имат инсталирани системи за завеси и сенници, които се активират от светлината и се отварят и затварят в отговор на количеството топлина и светлина през целия ден. Но умните завеси, които се разработват от Университета на Калифорния, са още по-прости, отколкото тези на сега действащите енергоспестяващи системи. Тези интелигентни завеси действат автономно, без да е необходимо инсталирането на сложна система от софтуер, сензори и електропреносни съоръжения.

Самите завеси са изработени от въглеродни нанотръби, нанесени слой върху слой, които се свързват с пластмасова поликарбонатна мембрана. Когато светлина се абсорбира от нанотръбите и се превръща в топлина, пластмасовата основа се разширява, което кара завесите да се разгръщат, блокирайки топлината, която влиза през прозореца. Умните пердета вече са доказали, че са много чувствителни и реагират дори при нисък интензитет на светлината, което е обещание за прецизност и най-добра енергийна ефективност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22