Ето и нашето предложение за приятна разходка през уикенда. Времето е хубаво и подходящо за преходи, така че можете да се разходите до Пещерата Снежанка.
Достигането до нея е най-забавният планински преход, който няма безучастно да ви остави да се потите, морите и пъшкате нагоре по баира. Нищо подобно . Всеки път, когато останете без дъх и прокълнете последната изядена порция пържени картофки, пред вас изниква мотивационна табела. "Дишай дълбоко!". "Не се предавай!". "Още малко :)". Ефектите от поредицата от табели са няколко. 1. Усмихвате се. 2. Докато снимате, си почивате. 3. Преходът изглежда по-кратък. И накрая - "Вижда се :)".
Пътят от паркинга до самата пещера не е чак толкова дълъг, около 30-40 минути, но пък под сериозен наклон. Малко преди самата пещера Снежанка има дървена беседка, а встрани от нея излизате от гората, за да се озовете на склон с пейка и невероятна гледка към Родопите.
Снежанка е една от най-красивите пещери в България, която само в 145 м дължина е събрала всички видове пещерни образувания. Открито е, че около 600 г.пр.н.е. в нея са живели траки. По-късно е забравена, за да бъде открита отново през 1961 г. от туристи.
Името на пещерата Снежанка идва от снежнобелите пещерни форми, които можете да оприличите на какво ли не.
Статуята на свободата, Джуджета, Папагалче, както и едноименната Снежанка - сталагмит с формата на девойка, чакаща своя принц. Пещерата се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата , Голямата зала, Музикалната зала, които са свързани със Срутището, над което минава мост. Във „Вълшебната зала“, последната, достъпна за посетители, се намира фигурата, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала името на пещерата.
В пещерата живеят четири вида прилепи.
Тя е благоустроена и отворена за посетители всеки ден. До входа има чайна и щанд за сувенири. Намира се на 5 км. oт град Пещера в посока към гр. Батак. Има табела за отбивката, като последната част от пътя е тясна и зле поддържана. Задължително си носете връхна дреха. Това беше нашето предложение за съботно или неделна разходка.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..