На базата на списък от индикатори - се отчитат кои са хубавите и лошите страни на града и така се проследяват тенденциите в състоянието и развитието на столицата.
В много случаи хората правят избора за това къде да живеят на базата на препоръки и имидж на даден квартал. Според Златина Станкова, председател на фондация „Зеленика“, това не е съвсем правилно, тъй като често мненията почиват на старата слава на комплексите, а в оценката за тях липсват други важни критерии като качество на въздуха, достъпност до транспорт, детски градини или зелени площи.
На страницата на проекта „Градски наблюдател“ можете да видите интерактивна карта на София, включваща всички 24 района.
Информацията и мненията на гражданите ще бъдат събрани от работна група от около 20 души, която после ще бъде анализирана от експерти.
Платформата "Градски наблюдател" е създадена в рамките на проект "София - град на бъдещето". Начинанието цели да подобри устойчивостта, прозрачността, и възможностите за гражданското участие в политиките за развитие на Столичната община. Това е част от конкретните резултати на първия дискусионен форум „Взаимодействие на гражданите с местната власт за провеждане на политиките за устойчива мобилност“, организиран миналата година. Така на сайта на градски наблюдател може да видите кои са активните неправителствени организации, работещи за подобряването на състоянието на града и какви са начините столичани да се включат пряко в политиките на общината.
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..