Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско.
Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова, и.д. зам.директор на НЕМ.
Преди време в социалните мрежи г-жа В. Великова споделя кадри от витрината на един антиквариат в гр. Базел, Швейцария. Предполага, че става въпрос за пано с български шевици.
Води кореспонденция с представител на НЕМ, след което Великова закупува паното, което се оказва с над вековна биография. Стояло окачено в къщата на една изтънчена дама в Базел и поне 100 години никой не посмял да го махне от стената.
Знае се, че е донесено някога от земите на Османската империя.
Дарителката е била подложена на натиск паното да бъде закупено от колекционери и антиквари. Великова обаче предпочела то да бъде на разположение на специалистите и посетителите на Етнографския музей.Подобни пана са били правени още преди Освобождението на България, разказа още д-р Мишкова. Имало е и на първата ръкоделна изложба в Цариград, организирана от Петко Славейков. Те са били ползвани за декорация или като покривки. Така хора от България, живели в космополитния град на империята, вече обличали модерни дрехи, но шевиците намерили друго приложение, с тях внасяли постоянен елемент в дома, който им напомнял за родината.
След Освобождението интересът към шевиците, особено от женските дрехи, бележи бум сред колекционери и ценители.
В момента шевичното пано преминава през процедури на идентификация и реставрация, преди да дойде и момент, удобен за експониране през зрители.
Чуйте разговора на Христина Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..