Решихме да съживим тази интересна тема, която освен нас, е вълнувала големите имена на научната фантастика, както в литературата, така и в киното.
Могат да бъдат споменати малка част от тях като сър Артър Кларк, Айзък Азимов, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел и кино гигантите Фриц Ланг, Стенли Кубрик, Стивън Спилбърг и Ридли Скот.
Някои ситуации от книгите и филмите се превръщат в реалност, всъщност вече са реалност, особено много в Япония. Все повече японци, работещи по 14 часа на ден, споделят, че им пасва добре на живота виртуална приятелка или приятел, с който връзката не изисква особено губене на време.
Веднага изниква една прясна кино лента "Тя" на Спайк Джоунз, където героят на Хоакин Феникс се влюбва е операционната система Саманта и дори й казва: "Никога не съм обичал някого по начина, по който обичам теб!".
Достатъчна ли е илюзията, за да заобичаш някого и трябва ли и как можем да владеем емоциите си, когато срещу нас някой отговаря също с емоции, но добре програмирани. Хората винаги са използвали игрите, историите и сюжетите, за да създадат симулация на важен житейски опит. Но все пак - един виртуален партньор може ли да бъде здравословна и обогатяваща част от живота ни? И можем ли да владеем със съзнанието си фината нишка между измислица и реалност?
Оказва се, че големите въпроси на срещата с любовта, могат да се превърнат в съвсем контролирани и разумно организирани виртуални връзки, които да превземат безразсъдното пилеене на време в срещи с идеалната илюзия. Едновременно, това е идеалът, към който се стремят повечето хора, да намерят перфектен партньор, в същото време този идеал се ражда не от нечия утроба, а от върховните постижения на науката в имитирането на поведението на човешкото същество. И то не само имитирането, а заличаване на човешките слабости и търсенето на Съвършения интелект.
Ще бъде ли заменен човешкия разум скоро – чуйте какви мнения събраха Юлия и Кони.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..