Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестнo шествие по повод 17 май - международният ден за борба с хомофобията и трансфобията

Протестната акция в неделя е срещу липсата на законова уредба на престъпления от омраза, извършени с хомофобски и трансфобски мотив в България и липсата на ЛГБТИ-видимост в българското общество. Началната точка на протестната акция в неделяще бъде около пространството пред Съдебната палата, като протестът ще се придвижи към Министерството на правосъдието, където ще бъде оставена една табела с исканията на активистите.

Началният час е 13:00ч., а организатори на събитието са ЛГБТ-ХХХ-колектив. Акцията се провежда с подкрепата на антифа-активисти, фондация „Ресурсен център „Билитис“ и Български хелзинкски комитет. 17 май е Денят за борба с хомо- и трансфобията, защото през 1990-та година Световната здравна организация е взела решение хомосексуалността да бъде премахната от международната класификация на болестите и всяка година в глобален мащаб тази дата се отбелязва като международен ден за толерантност към ЛГБТИ хората.

Ето какво каза Моника Писанкънева, председател на фондация "Ресурсен център "Билитис" в предаването "Джинджифил":

"В момента действащият Наказателен кодекс в България адресира някои видове престъпления, извършени на основа расова или етническа принадлежност, но не прави това за престъпления, извършени поради сексуалната ориентация, половата идентичност или изразяването на пола на жертвата. И това е проблем за нас - ЛГБТИ хората. Всъщност престъпленията от омраза спрямо нас не се разследват адекватно, поради липсата именно на адекватен Наказателен кодекс".

Според Моника Писанкънева един от проблемите е, че тези престъпления биват регистрирани като хулигански прояви, но са пробудени от омраза към сексуалната ориентация или половата идентичност и точно това е темата, върху която искат да привлекат общественото внимание в неделя. На въпрос дали все пак сме близо до приемането на тези закони, Моника Писанкънева отговори, че за съжаление сме все още много далеч и че България е една от страните в Европейския съюз с най-ниска степен на защита на правата на ЛГБТИ хората.

Освен промяна на закона в тази посока, има още много стъпки, които трябва да се извървят в посока правата на тази част от гражданското ни общество. Има нужда и от промени в наредбата, която касае смяната на пола и транссексуалните хора.

Често от правителството сме чували коментари, че българското общество все още не е готово да приеме подобни промени и по-толерантни права за ЛГБТИ хората, но според Моника Писанкънева тази тема също е обект на спекулации, тъй като в момента ЛГБТИ хората в България представляват много малък електорален потенциал и не са интересни за политиците, затова и с проблемите на тези хора никой не се ангажира. Затова видимостта и по-голямата активност на ЛГБТИ хората ще бъде цел и приоритет за активистите от лесбийските и гей движения в България.

Чуйте цялото интервю в звука!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45