Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никой не е застрахован от това да остане на улицата

В подобни микро-къщички могат да живеят бездомните, какъвто „пионер“ е Боян Кондов
Снимка: http://truestory.bg/
Понякога животът ни поставя в определени ситуации, за които не сме подготвени. В един момент си на върха, живееш си щастливо в Англия, работиш като барман, срещаш се с много млади хора. В следващия се осъзнаваш, скитащ из софийските улици с лепнат етикет - клошар. Приятелите ти са се отдръпнали от теб, родителите ти са починали, можеш да разчиташ единственона себе си. Пейката ти става най-добър приятел, кофата - магазин за хранителни стоки. С времето свикваш. Постепенно започваш да се запознаваш със събратята си по кофа, на моменти дори ги виждаш за забавни. Събирате се от време на време, изпивате по някой друг спирт, биете си по някоя друга "помпа" и към сутрешните часове се отправяш към някоя слънчева пейка, за да си легнеш за няколко часа. Рядко поемаш риска да спиш през нощта, защото не веднъж вече са те пребивали скинарите. Измисляш си най-различни схеми за оцеляване. Къпеш се на чешмите на Централната минерална баня, събираш бирени бутилки, просиш, ядеш храната, която е останала по кофите на заведенията за хранене. И колкото повече време минава, толкова повече светлинката в твоята душа гасне....

Но, както вече казахме, животът може да се окаже непредвидим, подобно на някой футболен мач. И както си седиш в поредния цикъл на отчаяние, отпивайки поредната доза спирт, до теб се появява приказно създание. Чудиш се това ангел ли е, поредната халюцинация или момиче... И ако е реално момиче, защо обръща внимание точно на теб? Отговорът идва не след дълго. Йоанна разказва, че тя и още няколко нейни приятели разработвали някакъв си проект "Градски номади". Основната идея била да помагат на бездомните хора да живеят по-добре. Щели да строят някакви подвижни къщички на колела, в които да бъдат настанявани така наречените клошари. Целите обаче не се изчерпвали до тук. Амбициите на младите ентусиасти били да разработват социални политики за подпомагане живота на бездомните хора. Мислите в главата ти отново се разбъркват и започват да те носят по течението. Животът наистина е странно проявление!

Текстът, който прочетохте е художествена интерпретация на Констанца Илиева по реален случай. Истинската история, както и продължението ѝ, можете да чуете в интервюто с Боян Кондов, първият обитател на т.нар. подвижни къщи на колела, построени по проект "Градски номади".

Чуйте.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

"Градски номади" подобряват условията на живот на бездомните

По данни на Статистическия институт в България има 1370 бездомни хора. В това преброяване обаче влизат само онези от тях, които притежават лични карти или са регистрирани по някакъв начин. В действителност, те са само част от реалната бройка. Изводите..

публикувано на 16.06.15 в 14:18
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София..

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ),..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. –..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник...

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите ...

публикувано на 25.01.25 в 10:01