Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Енчева: Проблемът в случая с побоя в Борисовата градина е в Наказателния кодекс

Защо посред бял ден в Борисовата градина пребиват дядо с неговите внучета и как за пореден път реалността се сблъсква с абсурда? Софийската районна прокуратура се самосезира за побоя над възрастния мъж в Борисовата градина, от прокуратурата съобщиха, че е направен втори разпит на пострадалия мъж и е проведено разпознаване в Първо районно управление. Мъжът, който беше пребит в парка в петък е със сериозни наранявания.

Побоят се е случил пред очите на двете му внучета  - момче на 11 и момиче на 7 години. След нападението пострадалият е прекарал тежка операция, за да бъде спасено окото му, а 7-годишното момиченце се страхува да излиза от къщи.

Заплашили сина ми, като го наричали циганин, мангал и т.н. Накарали го да свали току-що сменената превръзка на шитата си рана на крака, за да докаже, че не симулира за да проси“, разказа Петър Иванов, син на пребитият 67-годишен мъж в коментар във Facebook. В болницата лекарите повече от два часа са се борили да спасят окото на мъжа, в което са се врязали очилата му. Предполага се, че възрастният мъж е бил бит от група скинари, които помислили внука му за ромче. Полицията работи по залавянето на скинарите.

Коментар по темата потърсихме от Светла Енчева, която пише за бюлетина "Маргиналия", фокусиращ се върху човешките права, активна блогърка, също така социолог, нека чуем рамката по случая, която тя даде пред Юлия Владимирова - за нуждите от промени в Наказателния кодекс и бързината на действие при подобни случаи. Светла Енчева сподели още:

"Шансът и бързината имат няколко измерения. Добрите новини дотук са поне две - едната, че адвокатът на пострадалия Емануил Йорданов е склонен престъплението да бъде разследвано по член 162 на Наказателния кодекс, т.е. като престъпление от омраза и смята, че трябва да има разпознаваемост на този тип престъпления. Често в такъв случай адвокатите правят крачка назад, защото трудно се доказва този мотив. Втората положителна линия е, че прокуратурата се самосезира, след като случаят придоби достатъчно широка известност. Големият проблем обаче е с бързината и той не се свежда толкова до работата на полицията, а той е принципен и е заложен в Наказателния кодекс. Става дума затова, че при телесни повреди, които се смятат за леки, в някои случаи и средни, не се повдига обвинение, освен ако пострадалия сам не заведе иск. Това е силно нелогично, защото, представете си, полицаите виждат човек, който целият е в кръв, как точно могат да преценят каква е телесната повреда - тежка ли е, лека ли е, средна ли е?“

Целият коментар чуйте в звука.





Анкета за това информирани ли са гражданите и бил ли е публичният дебат по този случай достатъчно широк. Ето погледа на Златина Йовкова на мястото, където се случи побоят над възрастният мъж и по какъв начин този случай е засегнал хората - как те реагират на него, къде виждат проблема и ще има ли адекватни мерки.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15