Вероятно си спомняте, че при една от входните алеи на градската градина, в близост до Софийската градска галерия имаше павилион с изпочупени стъкла, пълен с боклуци, напълно занемарен. От днес на същото място можете да видите една красива стъклена сграда, с приятен интериор, която по нищо не напомня за предишния си вид. Отдалече се вижда и надписът на вратата: "читАлнЯта".
Инициатори на преобразяването са трима млади хора, които се обединяват в "Сдружение за градски читални". Павлина Радославова, която отговаря за връзките с медиите каза, че тъй като тя съчетава две функции – на информационен туристически център и на читалня основен акцент в интериора са буквите и кирилицата.
Официалното откриване на читалнята е тази вечер, а от утре - всеки ден от 10 до 20 ч. всеки, който иска да осмисли времето си в парка, може да заеме от Читалнята книга по избор. Условието обаче е да има читателска карта, а това става срещу една дарена книга. Именно благодарение на дарители и спонсори фондът на Читалнята вече е над 1 600 книжни единици. Разбира се, желаещите да дарят могат да го направят, защото фондът от книги, който може да бъде достигнат е 3 000. И още нещо. От Читалнята могат да се заемат не само книги за час или два в парка, а и за вкъщи.
Подробностите разказва Даниела Бенишева.
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..
След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт") с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..
"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…" – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..