В София от днес можете да погледнете през бинокъла и да видите тези очарователно розови води. Мястото е галерия Credo Bonum, а изложбата се казва "Симбиотично - една приказка за езеро, сол, птици и хора". Тя разказва за връзките и взаимоотношенията между обитателите и средата в едно от езерата на Бургас - Атанасовско езеро и за възможния баланс между природата и човека.
Чрез забавни илюстрации ще научите какво е било езерото в миналото и как се е променило, как се получава солта в басейните, кой живее и царува в Атанасовско езеро. Ще можете да видите и чуете птиците на езерото, да рисувате птици и солнично раче, да строите острови, диги и бохори, да опитате солта и да сглобявате пъзели.
Още през 70-те години на миналия век, учени от Българската академия на науките посещават Атанасовското езеро и остават запленени от голямо орнитологично богатство, което откриват там. Основават полеви станции за провеждане на научни изследвания и подемат борба за защитата на лагуната. През 1980г. северната половина на езерото е обявено за резерват. Следващата година южната половина и територии покрай бреговете на езерото са обявени за буферна зона. През 1984 г. Атанасовското езеро е обявено за Влажна зона с международно значение съгласно Рамсарската Конвенция, като през 2003 г. територията на Рамсарското място е разширена. През 1989 г. територията е обявена от BirdLife International за Орнитологично важно място. Добивът на сол се извършва по традиционен начин, който е щадящ за околната среда и не се отразява негативно на обитателите на резервата. Това е един добър пример как стопанската дейност може да не вреди, а напротив да подпомага и пази благоприятните условията за съществуването на голямо биоразнообразие в района.
Повече за чара на Атанасовското езеро, защо то е толкова значимо за природата и не на последно място - колко е важна солта на земята, ако се заиграем с филма на Вим Вендерс от 2014 г. "Солта на земята".
Всичко това чуйте в интервюто на Юлия Владимирова с Диана Павлова от екипа на проекта.
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..
Първата тема в съвместната рубрика "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България", е посветена на климатичните изменения. Трайните и повсеместни необичайни годишни температури, обемът на валежите, засушаванията, са т.нар. климатични изменения, които и в нашия регион се засилват все повече, казва д-р..
От днес на Терминал 2 на летище "София“ влизат в сила нови правила и тарифи за престой на автомобилите. Всеки, който иска да достигне до Терминал 2 с автомобил, от 9 януари ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Целта е да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията. Пред Радио София..
От фондация "За Надежда“ настояват за достъп до безплатна обществена баня, тоалетна и пералня за хората в нужда в столицата. Пред Радио София Росица Кратункова от фондацията обясни, че искането им е Столичната община да осигури средства за изграждането на ресурсен социален център. Освен достъп до хигиена, те настояват хората, които са изключени,..