Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Снимка: ПАРА

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко.

В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в тях. В ПАРА членуват почти 100 български и чуждестранни компании, каза пред Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА.

"Този софийски офис ще се стреми да се утвърди и като хъб за изграждане на модели за машинно обучение през тази година. Друга голяма компания, която за пореден път е на най-голямото изложение в САЩ за потребителска електроника, представя своите нови продукти в момента. Те вече са продали над 18 милиона умни устройства в 3 милиона домакинства в целия свят. Те имат повече от 4 милиона устройства, които са свързани в облак. Техните устройства могат да работят с голям брой технологични екосистеми“, каза Михайлов.

Сред постиженията през миналата година, той отличи и българска компания, която е спечелила акселератор на голяма японска компания, която го прави от 40 години в Япония. През миналата година за първи път акселераторът излиза извън страната на изгряващото слънце, за да се случи в България.

"В света на роботиката имаме доста дълга връзка с Япония. По времето на социализма една от първите компании, която решава да открие офис извън Япония е Фанук. Те са една от най-старите японски компании, които произвеждат роботи“, посочи Кристиян Михайлов.

Именно роботизираните решения за хора с различни физически проблеми са важна страна от развитието на сектора. През последните години в България се разработват все повече хардуерни проекти. Страната ни все по-активно работи и с международни клиенти, свързани с автоматизация на проекти в Румъния, Германия и др.

Предстои да бъде изготвен и доклада за успехите на България през миналата година в сферата на роботиката, автоматизацията и иновациите, добави Михайлов.

"През миналата година в ПАРА успяхме да помогнем на някои от членовете ни да започнат съвместни проекти, които се очаква да продължат и през 2025 г. Всяка година това е една част от основната ни дейност. За шеста година успяхме да организираме и Форума по роботика. Успяхме да стартираме и един процес по разпространяване на безплатни версии на най-новите платформи, големи езикови модели и други инструменти в помощ на българските бизнеси“, каза Кристиян Михайлов.

Той сподели, че ПАРА е била отличена през миналата година и за своя Инкубатор по роботика като един от десетте най-значими проекта в Европа за насърчаване на предприемаческите умения в рамките на конкурс на Европейската комисия.

"Това, което могат да очакват членовете при нас е разширяване на международните партньорства. Ще правим повече обучения, включително ще разширим достъпа до безплатните и премиум версиите на най-новите инструменти. Ключово са нас ще бъде да правим нови събития и контакти", посочи Кристиян Михайлов.

Той добави, че ще продължат да реализират и редовните сбирки Техпъб – технологии в бара. Първата от тях предстои на 15 януари на една от инженерните компании, които членуват в ПАРА, на тема как да дефинираме инженерно задание, за да получим максимална стойност.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41