Когато се говори за Вирджиния Улф, тонът не може да не бъде специален. Точно като нея. Можем да сравним писането й с изплитането на фини луксозни дантели или пък с меко потъване в пухкави обятия.
Вирджиния Улф, независимо дали в романите си, с които е по-известна в България, или пък със сборниците си с есета като "В собствена стая", е иконата на женското писане, крехките импресии и революционните образи и теории, с които ще влезе във феминистката мисъл на ХХв.
На книжния пазар сега се появяват и нейните "Литературни есета", част от които се занимават с въпроса модерните поетически форми, ролята на читателя, важността да има плътни литературни образи, през чиито свят читателят да може да мисли романа.
В "Литературните есета" Улф коментира и състоянието на английската литература в различните епохи, по времето на различни монархични управления, където често излага възгледи в разрез с традиционното обществено мнение. Като виртуозен майстор на словото, дори в критически есета, Улф пленява читателите със сетивния си поетичен разказ.
В студиото на Юлия Владимирова гостува Темз Арабаджиева, PR от издателството, което издава книгата. Разговорът плава в дълбините на женското писане, отказът на Улф да бъде част от каквито и да е остарели концепции за пола и литературата, както и оценките й за някои литературни течения в Англия.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..