Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Касини" разкрива тайните на далечния леден свят на сатурновата луна Енцелад

Енцелад
Снимка: www.nasa.gov
Космическият апарат „Касини“, който преди дни прелетя само на 49 километра от южния полюс на сатурновия спътник Енцелад, предаде поредица снимки на изригването на криовулканите на космическото тяло, които вече могат да се видят на интернет-страницата на НАСА. Изображенията завладяха въображението на всички, които се интересуват от тайните на Космоса, а през следващите дни и седмици учените ще продължат с анализите на данните от близката среща с геологически активния спътник на ледения Сатурн.

Енцелад е един от около 60-те спътника на газовия гигант, от които 52 имат имена. Най-големият е величествения Титан, който по размери надминава Меркурий и по някои свои особености прилича на нашата планета. Както на Земята, на този негостоприемен, скован от лед далечен свят, също има облаци, дъжд и езера - от метан и етан, твърда повърхност - от лед, както и ветрове и обширни дюни - от въглеводородни пясъци.

Апаратът „Касини“ има голяма заслуга за това, че през последните 10 години науката успя отблизо да опознае внушителния Титан, който съдържа около 90 процента от масата на материята около Сатурн и пръстените му и е единственият спътник в Слънчевата система, за който е известно със сигурност, че има гъста атмосфера.

******

Енцелад, който е значително по-малък от Титан, но е не по-малко интересен, също е в във фокуса на вниманието на космическата мисия „Касини“ - съвместен проект на НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция. Лабораторията за реактивни двигатели, която е подразделение на Калифорнийския технологичен институт в Пасадена, управлява научната мисия.

На 28 октомври „Касини“ за 21-ви път прелетя край Енцелад. Това не беше най-близката среща на орбиталния модул с космическото тяло, но беше най-драматичната, тъй като апаратът премина през струите, изригвани от южната полярна област на сатурновия спътник. Тези струи са една от загадките на Енцелад. Смята се, че под цялата му ледена повърхност има океан, а криовулкани изхвърлят струите на огромна височина, образувайки флуиден шлейф.

За релефа на Енцелад и механизма на криовулканите може да научите от звуковия файл с репортажа на Мария Йорданова, излъчен в предаването "Джинджифил" на Радио София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57