Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Касини" разкрива тайните на далечния леден свят на сатурновата луна Енцелад

Енцелад
Снимка: www.nasa.gov
Космическият апарат „Касини“, който преди дни прелетя само на 49 километра от южния полюс на сатурновия спътник Енцелад, предаде поредица снимки на изригването на криовулканите на космическото тяло, които вече могат да се видят на интернет-страницата на НАСА. Изображенията завладяха въображението на всички, които се интересуват от тайните на Космоса, а през следващите дни и седмици учените ще продължат с анализите на данните от близката среща с геологически активния спътник на ледения Сатурн.

Енцелад е един от около 60-те спътника на газовия гигант, от които 52 имат имена. Най-големият е величествения Титан, който по размери надминава Меркурий и по някои свои особености прилича на нашата планета. Както на Земята, на този негостоприемен, скован от лед далечен свят, също има облаци, дъжд и езера - от метан и етан, твърда повърхност - от лед, както и ветрове и обширни дюни - от въглеводородни пясъци.

Апаратът „Касини“ има голяма заслуга за това, че през последните 10 години науката успя отблизо да опознае внушителния Титан, който съдържа около 90 процента от масата на материята около Сатурн и пръстените му и е единственият спътник в Слънчевата система, за който е известно със сигурност, че има гъста атмосфера.

******

Енцелад, който е значително по-малък от Титан, но е не по-малко интересен, също е в във фокуса на вниманието на космическата мисия „Касини“ - съвместен проект на НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция. Лабораторията за реактивни двигатели, която е подразделение на Калифорнийския технологичен институт в Пасадена, управлява научната мисия.

На 28 октомври „Касини“ за 21-ви път прелетя край Енцелад. Това не беше най-близката среща на орбиталния модул с космическото тяло, но беше най-драматичната, тъй като апаратът премина през струите, изригвани от южната полярна област на сатурновия спътник. Тези струи са една от загадките на Енцелад. Смята се, че под цялата му ледена повърхност има океан, а криовулкани изхвърлят струите на огромна височина, образувайки флуиден шлейф.

За релефа на Енцелад и механизма на криовулканите може да научите от звуковия файл с репортажа на Мария Йорданова, излъчен в предаването "Джинджифил" на Радио София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: личен архив на Иван Андонов

Клуб "Иване, Иване" е в Кюстендил, но има членове и от чужбина

Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..

публикувано на 07.01.25 в 11:21
Визуализация: „А и А Архитекти“

Момчил Даскалов: Искаме районът пред Централната жп гара да стане хъб за събития

Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Празнуваме Ивановден

На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..

публикувано на 07.01.25 в 07:20

Слънце и облаци, в София температурите през деня ще стигнат 7°

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 07.01.25 в 07:15

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24