Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бисера Вълева търси бреговете на творческото вдъхновение

Снимка: Архив
„Кой кой е“ този път е доста пъстроцветен с гостуването на художничката проф. Бисера Вълева, която умело съчетава научна, педагогическа и творческа дейност. От 21 години тя преподава „Изобразително изкуство“ в Софийския университет - във Факултета по начална педагогика, а от 18 години е преподавател по „Живопис“ в Националната художествена академия.

Доктор по педагогика и професор по „Рисуване и композиция“, Бисера Вълева е член е на Съюза на българските художници с творчески специализации в Париж и Барселона. Професионалната ѝ биография е изпъстрена от 35 самостоятелни изложби в страната и чужбина, както и с множество престижни награди. Сред най-големите ѝ експозиции са „Брегове“, „Черно, бяло и червено“, „Сезони“, „Разговор с ангел“, „Корени“.
Убедена е, че всеки творец малко или повече през годините търси по различен начин себе си чрез творбите си.

Само веднъж, и то преди година проф. Бисера Вълева направи съвместната изложба „Претворяване“ заедно със своя баща – известния художник проф. Васил Вълев. Именно покрай него се насочва към живописта, въпреки че първо избира пътя на художествената гимнастика и класическия балет. Все пак изборът ѝ е категоричен и Бисера Вълева завършва Художествената гимназия и специалност „Стенопис“ в Националната художествена академия. В първите години като творец прави няколко големи стенописа, но по-късно се насочва към живописта – кавалетна и монументална, като и към работата върху хартия.

В момента като преподавател в Софийския университет и Националната художествена академия Бисера Вълева предава на младите хора своята любов към изобразителното изкуство, като търси във всеки студент неговия творчески натюрел. Учи младите на дисциплина към себе си и смята, че човек - независимо дали рисува или прави нещо друго, трябва да влага много труд, дори да не постига желания резултат. Нейното верую в живота е: дори да се спънеш и да паднеш, стани и продължи напред.

Като студентка и след това - на базата на това, което правех според изискванията, правех и каквото аз искам.
В моите студенти виждам себе си – със съпротивата, която носят, с младежката арогантност...
Но мисля, че са важни принципите в изкуството, срещу които и аз съм се бунтувала.
Основният ми бряг в творчеството е живописта, а в живота – семейството.
Музиката и любовта са ми помогнали много. Помагат ми и сега... 


Художничката Бисера Вълева се чувства независима от конюнктурата на пазара - рисува това, което ѝ е интересно и което иска, независимо от модните търсения. Нарича една от изложбите си „Брегове“, защото всеки творец се опитва да достигне до някакъв бряг - независимо дали това е брегът на живописта, брегът на неговите амбиции или брегът на някаква реализация. Ако се вгледаме в творбите ѝ от експозицията „Сезони“, ще направим интересна аналогия с живота. Бисера Вълева е убедена, че годишните времена в човешката душа не съвпадат с реалните сезони – сърцето може да е сковано от люта зима през знойното лято. Художничката харесва пролетта, която движи личността напред и носи надежда, но и тя среща любовта през зимата, когато се запознава със съпруга си, който е музикант. Не е тайна, че различни композитори и до момента я вдъхновяват в нейните творчески търсения.

Тя обича емоциите да движат въображението и да предопределят живописните ѝ творби. Освен творец, учен, педагог, съпруга, майка, Бисера Вълева е човек с много разностранни интереси. Поддържа великолепна форма и фигура като тренира каланетика, йога, фитнес…

Родена в Лозенец и израснала в полите на Витоша, художничката обича да рисува природата, а софийските дървета са попаднали в пъстроцветните ѝ платна от изложбата ѝ „Корени“. Толкова често Вълева е рисувала през годините софийските улици и булеварди, че с подробности може да изброи колко малко са забележителностите, които са останали непроменени през десетилетията.

Чуйте цялата радиосреща с проф. Бисера Вълева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34